Pärnumaalt leiti Eestile uus kiililiik – suur sinikiil

29.07.2019

Mõned päevad tagasi, 21. juulil sai Eesti rikkamaks uue kiililiigi võrra – Pärnumaal Tali küla lähistel viljapõllu ääres kraavis peitis end suur sinikiil. Uut liiki märkas Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogia teadur ja Linnuvaatleja teadusuudiste toimetaja Marko Mägi, kes fotod kiili liigini määramiseks Tartu ülikooli loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialistile Mati Martinile saatis. ”Oled sattunud uuele kiililiigile Eestis. Selle liigi saabumist Eestisse olen oodanud. Tegemist on sinikiilide sugulasega Orthetrum brunneum, kellele panin eestikeelse nime suur sinikiil. Igatahes väga tore leid,” oli Mati Martini vastus saadetud fotodele.

Isane suur sinikiil (Orthetrum brunneum), Pärnumaa, Tali küla, 21.07.2019 / Foto: Marko Mägi Emane suur sinikiil (Orthetrum brunneum), Pärnumaa, Tali küla, 21.07.2019 / Foto: Marko Mägi

Mati Martinile on teada, et liiki on Baltimaades leitud Leedust aastal 2003 ja Lätist aastal 2005, Eestile kõige lähemad senised leiud on Lätist Ventspilsi lähedalt. Et fotole õnnestus saada ka emane isend, võib arvata, et nüüd on Eestis tegemist selle liigi püsipopulatsiooniga. Selle liigi lennuaeg ühtib hariliku sinikiili lennuajaga juuni lõpust septembri alguseni.

Uusi kiililiike on Eestis leitud kolmel viimasel aastal: 2017. aastal leiti Eesti 60. kiililiik – lõunakõrsik – , eelmisel aastal avastas aga Mati Martin ise paju-lõunakõrsiku, seega on suur sinikiili näol tegemist Eesti 62. kiililiigiga. Uute liikide leidmise põhjus on ilmselt kliima soojenemises, mille tõttu jõuab lõunapoolsetelt aladelt meile uusi putukaliike.

Loe rohkem ERR-i portaalist Novaator.