Praegu on parim aeg vaadelda alkide rännet

06.11.2017

Laupäeval, 4. novembril loendas Timo Pettay Saaremaal Sõrve säärel kokku 1520 ja pühapäeval, 5. novembril 2020 rändavat alki. Eestis on alk (Alca torda) sage läbirändaja aprillis ja mais ning oktoobris ja novembris, jääolude võimaldades jääb ta Eesti vetesse ka talvitama. Headel rändepäevadel on näiteks Hiiumaal Ristna ninal, Saaremaal Sõrve säärel või Läänemaal Põõsaspea neemel loendatud sadu alke, eriti headel päevadel üle 1000 algi. Pühapäeval loendatud 2020 alki ei ole siiski Eesti rekord – eElurikkuse andmebaasi järgi loendati 07.11.2002 Sõrve säärel lausa 2821 alki.

Alk, 16.06.2008 Hornoya saar, Norra / foto: Uku Paal (www.estbirding.ee)

Alk on merelind, kelle pesitsusalad asuvad Põhja-Euroopa ja Kirde-Ameerika rannikul. Algi levikukaarti vaata linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehelt. Alk pesitseb rannakaljudel ja Põhja-Euroopa suurimates kolooniates elutseb koos kümneid tuhandeid paare.

Alk pesitseb ka Läänemerel, kuid Eestis on ta siiski haruldane haudelind, kelle arvukuseks hinnatakse vaid 1-10 paari. Tema ühe munaga pesi (alklased munevad aastas vaid ühe muna) on Eestis leitud vaid mõne Soome lahe saare kiviselt rannalt. Enamuse aastast veedavad algid avamerel, tulles maismaale vaid pesitsemiseks. Alk toitub valdavalt kaladest.

Algi liigikirjeldus veebilehel NatureGate eLoodus
Algi vaatlused eElurikkuse andmebaasis

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee