Saaremaal vaadeldi taas linnuharuldusi

31.05.2017

Eelmise nädala lõpul ilmus Linnuvaatleja lehel uudis Saaremaal Sõrve linnujaamas vaadeldud neljast mesilasenäpist Kordusuudis: mesilasenäppe vaadeldi ka Sõrve linnujaamas.

Viimastel päevadel on mesilasenäppe vaadelnud Timo Pettay ja Risto Lammin-Soila vaatevälja sattunud veel haruldasi eksikülalisi – 29. mail Kaimri külas valgesilm-vardi paar ning 30. mail Türju külas punapea-õgija.

Punapea-õgija. 30.05.2017, Türju, Saaremaa / foto: Risto Lammin-Soila

Punapea-õgija (Lanius senator) on Vahemeremaades tavaline liik, kes Põhja-Euroopasse satub väga harva. Linnuharulduste komisjoni andmetel on punapea-õgijat Eestis seni kohatud vaid kolm korda: 25.09.-02.10.1972 Pärnumaal Kabli linnujaamas, 11.06.2005 Tartumaal Pühikülas ning 27.05.2006 Saaremaal Laadlas.

Valgesilm-vart (Aythya nyroca) on lõuna- ja kagupoolse levilaga liik, keda on linnuharulduste komisjoni andmetel Eestis seni kohatud vaid üheksa korda. Viimati vaadeldi tõenäoliselt pesitsevat paari 2012. aastal Tartumaal Aardla poldril.

Valgesilm-vardid. 29.05.2017, Kaimri, Saaremaa. Valgesilm-varti ei ole emasest tuttvardist lihtne eristada. Lendaval valgesilm-vardil on tiival näha lai ja pikk puhasvalge tiivavööt, tuttvardil on tiivavööt lühem ja tiiva tipuosas tumedam. / foto: Risto Lammin-Soila

Valgesilm-vardi määramine ei ole lihtne, kuna mõni emane tuttvart võib samuti ruskema tooniga ja valgesilm-vardile omase valge sabaalusega olla. Valgesilm-vardi oluliseks määramistunnuseks on ka lai ning tiiva tipuni ulatuv puhasvalge tiivavööt, mida näeb vaid lendaval linnul.

Margus Ots
linnuharulduste komisjoni esimees
margus.ots/at/gmail.com