Rännuteest väsinud rannikulinnud saavad jälle tiibu puhata

02.11.2019

Geumi jõe suudmeala Lõuna-Koreas on Ida-Aasia – Austraalia rändeteed kasutavate lindude, sealhulgas ohustatud luitsnokk-rüdi (Calidris pygmaea) ja idakoovitaja (Numenius madagascariensis), jaoks oluline peatuspaik. Kahjuks jääb nii Geumi suudmes kui ka ülejäänud rändeteel veetaseme tõusu ning ehitustegevuse tõttu rannikulindude peatuspaiku järjest vähemaks.

Luitsnokk-rüdi (Calidris pygmaea) / foto: Margus Ots (Pak Ta Lae, Tai. 16.12.2006)

Parim lahendus oleks looduslike peatuspaikade kaitse ning taastamine, kuid alati pole see võimalik. Varuvariandiks on rajada tehislikke peatuspaiku. Rannikule ehitamine on keeruline ja töömahukas ning nii otsustaski rahvusvahelise linnukaitseorganisatsiooni Birdlife International Austraalia partner pakkuda lindudele puhkamiseks tühjade merekarbikestadega täidetud ujuvaid võrkkotte, mis muidu on mõeldud austrite kasvatamiseks. Veepinnal hulpivatel puhkepaikadel on mitmeid eeliseid: neid ei mõjuta kliimamuutusest tulenev veetaseme tõus ega looded, sinna ei pääse ligi maismaakiskjad ja ka nende rajamine on suhteliselt lihtne.

Geumi jõe suudme mudaväljade lähedal rannikuvette paigutatud istumisalused võeti hästi omaks: juba esimesel kevadel kasutas neid ligi 300 lindu. Nüüd jääb vaid jälgida, kas puhkepaigad võetakse kasutusele ka sügisrändel. Kui ettevõtmine end õigustab, jätkatakse seda suuremas mahus ning uuritakse ka traditsiooniliste käsitöömaterjalide kohta, et vähendada plastiku kasutamist ning toetada kohalikku majandust.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 15.10.2019 South Korea’s artificial floating roosts: a lifeline for migratory shorebirds.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee