Algas suvise aialinnupäeviku kuues hooaeg

04.03.2019

Puukoristaja / foto: Eero Kiuru

Suvine aialinnupäevik: www.eoy.ee/aed

Suvine aialinnupäevik on avatud!

Tänavu saab loodusvaatlusi aialinnupäevikusse kirja panna kuni sügiseste linnuvaatluspäevadeni 6. oktoobril. Suuri muudatusi aialinnupäevikus tänavu pole, aga mõned siiski.

Selleks, et oleks mugavam jälgida, kas kõik tavalised liigid on ikka päevikusse kirja saanud, on nüüd päeviku kohatud aialindude lehel nimekiri 60 kõige tavalisemast aialinnust. Loomulikult jääb alles võimalus ka teisi linnuliike kirja panna.

Linnuvaatluste ühtlustamiseks tuleb nüüd iga linnuliigi sisestamisel täita kaks uut välja: lindude arv ja tegevus vaatluse hetkel. Seni panid väga paljud linnuvaatlejad need andmed niikuinii kommentaari lahtrisse kirja, nii et pigem muutub vaatluste sisestamine mugavamaks ja ühtsemaks. Täiendavad märkused ja tähelepanekud saab ikka kirja panna kommentaaride lahtrisse.

Kolmas muudatus on pesitsevate lindude sisestamise aknas pesitsuskindluste (tõenäoline või kindel) märkimisel. Nimelt tuleb nüüd kirja panna ka kuupäev, millal sa tõenäolise või kindla pesitsemise tunnust (ehitab pesa, viib toitu jne) märkasid. Kui varem sai valida korraga mitu pesitsuskindluse tunnust (E, M, VT, PP jne), siis nüüd saab valida kuue tõenäolise ja kuue kindla pesitsemise tunnuste seast kummastki ühe ja sisestada vastava kuupäeva. Sa võid pesitsemise tunnust ja kuupäeva alati muuta, kuid eelmine tunnus ja kuupäev kirjutatakse üle ja kustub. Muutmisel tuleb kindlasti vajutada nupule „Salvesta“. Eesmärk jääb aga endiseks: tuvastada kindel pesitsemine.

Mõned meeldetuletused veel:
- Soovi korral saab ankeedid välja printida.
- Kui kuulete võõrast häälitsust või kohtate tundmatut lindu, siis soovitan lindistada või pildistada teda telefoni või fotokaameraga. Nii on hiljem lihtsam võrrelda ja määrata.
- Alati võib määramiseks abi küsida Eesti Ornitoloogiaühingu Facebooki grupist või kirjutada otse aed/at/eoy.ee.

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Suvise aialinnupäeviku varasemaid uudiskirju vaata siin.