Kas punarinda ja lehelindu juba kuulsid?

16.04.2021

Punarind / Foto: Kaisa Äärmaa (eoy.ee)

Suvine aialinnupäevik 2021

Esimesed kevadekuulutajad on loodetavasti koduaiad, metsalaaned ja niiduavarused nüüdseks vallutanud. Ikka tasub heita pilk taevasse ning nähes saabuvaid rändureid, soovitan lehvitada ja teelisi tervitada. Nii on neil teada, et neid on juba pikisilmi oodatud.

Mart Raud kirjeldab oma luuletuses „Lindude kevad” (katkend), kuidas saabujad end mõnusasti sisse seavad.

Lõõritades lendas lõo
üle nurme-nõo,
laskus alla keset kesa,
tegi sinna pesa.

Sauna taga kasvab saar.
Rõõmus rästapaar
lendas sinna, vaatas kongi –
oma jagu ongi.

Vaatad üles, silmil käed,
mida kuuled, näed?
Kriiga-kruuga üle mere
tuleb kurepere.

Ööbikut ei ole veel.
Rukkirääk ka alles teel.
Aga mets ju seda nägu –
varsti tuleb kägu.

Nüüd hakkavad hoogsalt saabuma väike-lehelinnud, keda tunneb hästi nende „silk-solk” laulu järgi. Esimene vaatlus oli sel aastal 7. aprillil, kuid nüüdseks on neid hoogsalt lisandumas.

Punarinna esmavaatlus pärineb tänavu 21. märtsist. Punarinna laulu määramiseks on tarvis natuke teravamat kõrva, kuid punane rind reedab neid hästi.

Ka linavästrike vaatlused on viimastel nädalatel muutunud sagedasteks.

Osade varajaste rändlindude saabumine alles käib ja uusi linde tuleb aina juurde. Seepärast annan mõned vihjed, mida sel nädalavahetusel ette võtta.

  • Varahommikune linnukoor on seda elamust väärt, et päikesetõusu ajal üles ärgata ja aeda sammuda! Siis askeldavad aias ka öö jooksul saabunud uued rändlinnud.
  • Päikesetõusule järgnevate tundide jooksul saab jälgida ka kevadist rännet: üle lendamas võib näha nii rästaid, vinte kui ka mitmeid teisi linde.
  • Praegu on veel viimane aeg ehitada pesakaste kuldnokkadele ja tihastele.
  • Mine aeda päikeseloojangu ajal, sest just sel ajal võib kohtuda metskurvitsatega, kes naljakalt krooksudes ja plaksudes üle aia lendavad.
  • Tutvu oma telefoni lindistus- ja salvestusfunktsioonidega, sest nutitelefon on kujunenud binokli ja määraja kõrval oluliseks linnuvaatlusvahendiks. Tundmatut lindu või võõrast laulujuppi kuuldes tasub kiiresti teha lindistus või pilt, sest see on hilisemal määramisel hea abimees.

Lõõritavaid aiaelamusi!

Martin Tikk
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Tel 5326 7516
aed@eoy.ee
www.eoy.ee/aed