Linnupojad kosuvad sügiseks

10.08.2021

Foto: Moonika Bukotkin (eoy.ee)

Suvine aialinnupäevik 2021

Kaks kolmandikku suvest on möödas ning ka aialinnud kosutavad end hoolega, et lähenevaks sügiseks valmis olla. Koorunud linnupoegi jagatakse laias laastus kaheks – pesahoidjateks ja -hülgajateks.

Esimeste puhul on tarvilik pikem pesasolek ning nad kooruvad nii-öelda vähem arenenutena, tihtipeale sulgedeta ja pimedatena. Pesahoidjad on suurem osa aias pesitsevatest lindudest ehk värvulised.

Pesahülgajad on linnud, kes üsna varajases eas lahkuvad pesast ning keda näiteks toidetakse maapinnalt. Pesahülgajad on näiteks rästad, aga ka pardid, kanalised ja kakud.

Nii on oluline teada, et üldjuhul ei vaja maapinnal olev linnupoeg inimese abi, targem on tema tegutsemist taamalt jälgida. Näiteks rästaste puhul toidavad linnuvanemad oma poegi pärast pesast lahkumist maapinnalt, tuues neile värskeid ussikesi.

Kui linnupojad on kasvanud piisavalt suureks ja sulginud, algab sügiseks rasvavarude kogumine. Kui lind on koorunud hiljem, on temal vähem aega rasvavarusid koguda, mistõttu on nende ellujäämus väiksem.

Siiski on kolmandik suvest veel ees. Nii nagu linnud koguvad varusid ja mõni korraldab endale isegi talveks sahvri, täituvad ka meie sügavkülmad hea ja paremaga.

Mõnusat sahverdamist-sahkerdamist!

Martin Tikk
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Tel 5326 7516
aed@eoy.ee
www.eoy.ee/aed