Suveööde kontserdid

29.06.2021

Võsa-ritsiklind / foto: Karl Adami (Eesti Ornitoloogiaühing)

Suvine aialinnupäevik 2021

Kas ka teie aedades on vaiksemaks jäänud? Varemalt hoogsalt lõõritanud lindudel on nüüd hoopis teised toimetused ja lauluharjutusteks tihtipeale aega ei jää. Pojad vajavad ju toitmist ja kasvatamist.

Mõnel linnul on pesas juba teine munakurn. Mõni päev tagasi lahkusid minu vaadeldavast pesakastist must-kärbsenäpi pojad ja tegid arglikke lennuharjutusi. Järeltulijate eest hoolitsemise ajal hakkab linnulaul kiiresti raugema, sest selleks pole enam aega ega ka suurt vajadust. Kuumad ilmad vähendavad laululusti veelgi, kuid varajastel hommikutundidel ja öösiti võib kohati veel linnukoori nautida. Kuna valgete ööde ajal kipume hiliste õhtutundideni väljas olema, siis võimegi kuulda mitmesuguseid toredaid ööhääli. Kes neid teevad?

Ööbik. Kuigi ööbiku lauluaeg on lõppemas, võib tema laksutamist kuulda veel igal ööl ja varajastel hommikutundidel, eriti kui telgis või lageda taeva all põõnata.

Rukkirääk. Seda suveööde meeleolu tekitajat on paraku väheks jäänud, kuid kõrvu teritades võib ta paljudesse aedadesse siiski ära kostuda.

Ritsiklinnud. Kõik praegused ritsikasirinad kuuluvad ritsiklindudele. Kõige sagedasem „valeritsikas“ on võsa-ritsiklind, kelle hõre klõbisev „serrrrr…“ kostub põõsastikest ja teeservadest. Jõgi-ritsiklinnu r-täheta saagimine kostub metsatukkadest ja roo-ritsiklinnu sirin roostikest.

Aed-roolind ja soo-roolind. Nemad on meie ööde kaks kõige virtuoossemast laulikut. Nende vaheldusrikas laul koosneb väga mitmekesistest häälitsustest ja nad matkivad edukalt ka teisi linde. Aed-roolind kipub aedade läheduses olema tavalisem. Tema laulu iseloomustab aeglasem tempo, ta kordab stroofe mitu korda järjest, laulus on pausid ja ta armastab korrata täksivaid hääli. Kui kohe pole selge, kummaga tegemist, siis lindista üles!

Nurmkana. Nende olemasolu reedab heinamaalt kostuv kärisev „kjerrip!“.

Kõrvukräts. Kõrvukrätsu poegade hale kiiksumine võib alata juba enne päikeseloojangut.

Öösorr. Kesköö paiku männikust kostuma hakkav sorin on hästi ära tuntav ööhääl. Mõnikord satuvad nad ööliblikaid jahtides ka männikutest kaugemale. Tema ongi see kitsaste tiibadega lind, kes laperdaval käänulisel lennul aiast ja lõkke kohalt läbi tuiskab.

Kena valgete ööde aega!

Martin Tikk
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Tel 5326 7516
aed@eoy.ee
www.eoy.ee/aed