Suvine aialinnupäevik 2020 alustab!

01.03.2020

Märtsikellukesed / foto: Tiit Külaots

Käes on 1. märts ja suvine aialinnupäevik (www.eoy.ee/aed) on jälle avatud! Tänavu saab aias tehtud loodusvaatlused kirja panna kuni 4. oktoobrini, mil lõppevad sügisesed linnuvaatluspäevad. Veebipäeviku täitmine käib tuttaval viisil ja sama hõlpsasti kui varem. Vaid veidikene sai kohendatud pesitsusvaatluste sisestamise vormi ja siit-sealt mujaltki.

Tänavune talv oli ainulaadne ja näitas meile kätte, millised hakkavad kõik meie talved olema ligikaudu 15–20 aasta pärast: tuulised, vihmased, valdavalt plusskraadidega, lühiajalise lumekatte ja kohati suurte temperatuurikõikumistega. Kui sellest midagi positiivset leida, siis kindlasti on selleks lumikellukesed ja teised varakevadised taimed, kes hakkavad meid rõõmustama juba jaanuarist alates. Enne äsja sadanud lund olid mitmel pool õide puhkenud ka sarapuud, näsiniined ja isegi esimesed sinililled, aedades aga lumekupud, lumeroosid ja märtsikellukesed. Tavapäraselt õitsevad märtsikellukesed aprillikuus, kuid tänavu ei jõudnud nad isegi märtsi ära oodata!

Kuigi taimed kuulutavad varakevadet juba ammu, pole rändlinnud tagasitulekuga rutanud. Esimesed lõokesed, kiivitajad ja teised rändurid ilmusid siiamaile alles viimase dekaadi jooksul. Lumi ja külm seiskasid rände, kuid peagi on lumi sulanud ja meile armsad kevadekuulutajad jõuavad kõikidesse Eestimaa nurkadesse.

Igaks juhuks rõhutan, et jaanuaris ja veebruaris tehtud fenoloogilised vaatlused, nagu
- taimede õide puhkemised,
- putukate ja talveund magavate loomade esmavaatlused ja
- rändlindude saabumised (põldlõokesed, kiivitajad jt)
võib julgelt päevikusse kanda. Kõik teised linnu- ja loomavaatlused (rasvatihased, oravad jt) on oodatud alates tänasest.

Niisiis, kui teil on meeles, millisel jaanuari või veebruari kuupäeval märkasite oma kodukandis esimesi õitsvaid taimi (lumikellukesed, märtsikellukesed jt), siis need vaatlused on väga teretulnud!

Põnevaid loodusvaatlusi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed