Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 05.10.2018

05.10.2018

Siidisaba / foto: Moonika Bukotkin

Suvine aialinnupäevik: www.eoy.ee/aed

Aialinnupäevik ja sügisesed vaatluspäevad

Eeloleval nädalavahetusel lõppeb suvise aialinnupäeviku tänavune hooaeg. Veel jõuab teha viimaseid jõupingutusi, et aianimestikku paar uut liiki juurde saada! Homme ja ülehomme toimuvad rahvusvahelised linnuvaatluspäevad Birdwatch, mis annavad kindlasti rohkem motivatsiooni aias silmi-kõrvu teritada. Muutlik ilm pakub ka neid hetki, kus väljas olla ei taha ja neid saab kasutada päeviku korda seadmiseks.

Niisiis, millele oma veebipäevikus tähelepanu pöörata?

Avaleht

  • Kas avalehel on kõik väljad täidetud? Sagedamini kipuvad tühjaks jääma vaatlejate arvu ja aia suuruse lahtrid.
  • Palun märkige, kuidas võime talitada teie poolt sisestatud vaatlusandmetega.

Kohatud linnuliigid

  • Kas kõige tavalisemad liigid on ikka kirjas? Aialinnupäeviku avalehe statistika järgi on rasvatihast kohatud 495 aias, kuid varest 363 aias. Kas vares ja teised tavaliigid on ikka nähtud ja päevikus kirjas?
  • Kas päevikusse said kirja ainult need linnuliigid, kelle määrangus oled täiesti kindel? Kahtlased liigid tuleks välja võtta.
  • Kui sul on foto või lindistus mõnest määramata jäänud liigist, siis võib need saata kontrolliks aed/at/eoy.ee.

Pesitsevad linnuliigid

  • Kas mõne linnu võimalik pesitsemine aias jäi kripeldama? Praegu on sobiv hetk need põõsad või pesakastid üle kontrollida. Väljaheited pesas on usaldusväärne märk kindlast pesitsemisest.
  • Kas kõik linnupaarid igast liigist said päevikusse kirja? Kui liik pesitses mitu korda või neid oli mitu paari, siis tuleks kõik nad päevikusse eraldi ära märkida.
  • Vaata üle iga pesitseva paari pesitsuskindlus – kas linnud pesitsesid tõenäoliselt või kindlalt? Tihti pannakse kirja pesa ehitamine, kuid hiljem unustatakse pesitsusvaatlust täiendada, kui pojad kooruvad.
  • Kui linnupaari pesitsemine sai kirja märkega „Pesakoht teadmata“, siis soovitan kriitiliselt järgi mõelda, kui kindel see ikka on, et lind just teie aias pesitses. Äkki käis lihtsalt aias toitumas, kuid pesa on naabrite juures või veelgi kaugemal?
  • Kui Sa ei märganud, millal pesakond pesast väljus ja mitu poega oli, siis umbkaudseid andmeid ei peaks päevikusse panema (kui siis ainult kommentaari lahtrisse).

Kui sisestasid ka taime- ja putuka, looma- ja tolmeldajavaatlusi, siis tasub needki üle kontrollida, kas kuskil on midagi sisestamata jäänud.

Põnevat nädalavahetust!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Suvise aialinnupäeviku varasemaid uudiskirju vaata siin.