Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 09.08.2018

10.08.2018

Valge-toonekurg / foto: Sander Sirelbu

Suvine aialinnupäevik: www.eoy.ee/aed

Sügisränne suvekuumuses

Ilmad on jätkuvalt suvised, aga linnud pole unustanud oma päikesekalendri jälgimist. Osalejaid piiritajate paraadlendudel majade vahel jääb iga päevaga aina vähemaks. Küll aga on taeva all juba mitu nädalat näha olnud piiritajate sülemeid, mis viitab sügisrände algusele. Nad pole ainsad. Praeguseks on rändele asunud ka näiteks põõsa- ja roolinnud, ööbikud ja käod, karmiinleevikesed ja valge-toonekured.

Siiski leidub veel hiliseid pesitsejaid. Viimased piiritajapojad vupsavad välja augusti lõpus, pooleli on ka räästa- ja suitsupääsukeste pesitsemine. Kui kohtad aias rohevintide või kanepilindude paari, siis on samuti alust pesitsemist kahtlustada. Isegi mõnel musträstal võib kiire pesitsushooaeg alles kesta. Niisiis tuleb aialinnupäeviku pidajal veel tähelepanelikult aeda jälgida.

Pikalt kestnud põud on meetaimede nektari ja õied ära kuivatanud. Mis aias vähegi veel nektarit pakub, selle leiavad kohe üles liblikad. Tänavu võib aedades kohata arvukalt rändliblikaid, keda me peame küll kohalikeks, kuid kellest suurem osa on meile jõudnud hoopis lõunakaare tuultega. Näiteks admiral, armastatud suvelõpuliblikas ja tema lähisugulane ohakaliblikas. Kui märkad päise päeva ajal mitmeid hallikaspruune ööliblikaid õite ümber surumas, siis nemadki võivad olla lõunamaist päritolu – lina-tähtöölased. Päevikusse saab ka putukate lemmiktaimed kirja panna!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata siin.