Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 14.09.2018

14.09.2018

Väike-lehelind / foto: Eero Kiuru

Suvine aialinnupäevik: www.eoy.ee/aed

Aias on põnev!

Eeloleva nädalavahetuse ilm tõotab tulla vaheldusrikas, kuid täies hoos olevat sügisrännet see pidurdada ei suuda. Miljonid linnud on meilt juba läbi rännanud ja miljonid on alles siiapoole teel. Kätte on jõudnud aeg, kui hommikud aias on taas kord linnurikkad ja põnevad!

Päike tõuseb praegu 6.45 paiku ja siis ongi õige hetk võtta ühes binokkel, soe jook ja pliiats-paber ning ennast aiatooli peal mõnusalt sisse seada. Järgneva tunni-paari jooksul näeb ja kuuleb ilma suurema vaevata oma paarkümmend linnuliiki ja mine tea – ehk ka selliseid, keda tänavu polegi veel trehvanud.

Eeloleval nädalavahetusel võib vast igas aias kohata põõsastes tiksuvaid punarindasid ja ringi sehkendavaid väike-lehelindusid. Lisaks „hüitimisele“ löövad lehelinnud mõnel päikesepaistelisel hetkel ka oma kuulsa „silk-solk“ laulu lahti. Õunapuuaiast võib kostuda ka viimaste väike-põõsalindude täksimist ja tänavu tavapärasemast arvukama väike-kirjurähni „kii-kii-kii-kii…“ kilkeid.

Ülelendavatest värvulistest on sagedasemad metsvindid (mahe „djug“), kuid kõrv tasub terav hoida kiurude ja võsaraadi tabamiseks. Metskiurude tunnushüüd on terav „tzriip“, ebaleva lennuga sookiurudel aga sidistav „sivivivip“. Veelgi peenem on võsaraadi lennuhäälitsus: „tihihihihiii“. Endiselt on võimalik kohata linavästrikke ja suitsupääsukesi, kuid neid jääb nüüd küll iga päevaga aina vähemaks.

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Suvise aialinnupäeviku varasemaid uudiskirju vaata siin.