Suvise aialinnupäeviku uudiskiri 23.04.2018

23.04.2018

Kanepilinnud / foto: Tiit Külaots

Suvine aialinnupäevik: www.eoy.ee/aed

Aprillilõpu linnud hakkavad pärale jõudma.

Parajalt soojad kevadilmad on kestnud juba mõnda aega ning see on peenardel õitsema meelitanud krookused ja siniliiliad, metsa all sinililled ja teepervedel paiselehed. Samuti on hakanud kolletama pajud ja remmelgad, kes on meie aprillikuises looduses peamised nektari- ja õietolmu allikad esimestele liblikatele, kimalastele ja teistele tolmeldajatele. Kollaste tolmutompudega mesilased on praegu kindel märk, et pajud on lähikonnas õitsema hakanud.

Linnuelu kogub samuti tuure. „Dliiii“ häälitsuste saatel tuiskavad üle puudelatvade pisikesed siisikeste salgad ja endiselt kestab rästaste ränne. Põllul toituvaid või puudel seedivaid rästasalku märgates tasub nad ükshaaval üle vaadata, sest hallrästaste seast võib leida vainurästaid ja ehk ka mõne üksiku laulurästa. Seevastu paljud kuldnokad, tihased, varblased, linavästrikud ja punarinnad on oma mõtetega juba pesaehituse juures.

Aprilli alguses saabuma pidanud rändlinnud (rästad, punarind, linavästrik, võsaraat jmt) on praeguseks kõikides Eesti nurkades kohal ja mõnda aega tuleb neile veel lisagi. Järjest on hakanud pärale jõudma ka tüüpilised aprillilõpu linnud. Paljud on kuulnud juba väike-lehelinnu solgutamist ja näinud esimesi suitsupääsukeste luuresalku. Kohe-kohe on tulekul lepalinnud ja must-kärbsenäpid, väike-põõsalinnud ja salu-lehelinnud. Teritagem siis kõrvu ja silmi!

Meelis Uustal
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed

Varasemaid suvise aialinnupäeviku uudiskirju vaata siin.