Täna alustab 2021. aasta suvine aialinnupäevik

01.03.2021

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub aiaomanikke märtsist oktoobrini pidama veebipäevikut oma aias kohatud lindude, aga ka muude loomade ja taimede kohta.

Suvist aialinnupäevikut saab pidada igaüks, kel on oma aed. Lehel www.eoy.ee/aed saab luua isikliku päeviku ja sinna märkida kõik aias kohatud ja pesitsevad linnud. Lisada saab tähelepanekuid ka teiste eluslooduse esindajate kohta: aias nähtud kahepaiksed, roomajad ja imetajad, tärganud looduslikud ja aiataimed ning putukad. Päeviku täitmine kestab märtsi algusest kuni 3. oktoobrini 2021.

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Martin Tikk tõdes, et tänavusel viimaste aastatega võrreldes tavatult külmal ja lumerohkel talvel on Eestis talvitanud lindudele kindlasti oma mõju. „Siiski ilmutab kevad saabumise märke. Kohal on juba esimesed põldlõokesed. Samuti on sel aastal Eestis talvitamas erakordselt palju kuldnokki,” selgitas Tikk.

Tänu aialinnupäevikule saab ornitoloogiaühing uusi andmeid aialindude leviku, arvukuse ja pesitsusedukuse osas, kuid kogub ka fenoloogilisi vaatlusi taimede ja putukate kohta. Lumise talve järel toob kevad oodatuid saabuvate rändlindude vaatlusi. Teretulnud on nii eelmistel aastatel päevikut pidanud kui ka uute vaatlejate tähelepanekud.

Suvine aialinnupäevik on Eesti suuruselt teine harrastusteaduse algatus, mis sai alguse 2014. aastal. Möödunud aastal täitis päevikut 1193 inimest, kes tegid 29 880 vaatlust. Algatust veab Eesti Ornitoloogiaühing, toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisainfo:
Martin Tikk
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
Tel 5326 7516
aed@eoy.ee