Tärkav kevad ajab aiaelu kihevile

29.03.2021

Kuldnokad / foto: Sander Sirelbu

Suvine aialinnupäevik 2021

Nüüd tasub silmad-kõrvad eriti hoolega avatuna hoida, sest kevad hiilib juba igast küljest ligi. Pärast mõnusalt lumist talve on kevade ootus veelgi suurem. Kindlasti ootavad soojemaid päikesekiiri paljud, kes aedades toimetavad.

Aeg-ajalt tasub tõsta pilk ekraanilt või hommikuselt ajalehelt ning aknast välja vaadata. Kunagi ei tea, millal kevade märgid end aias näitavad. Vahest annavad lume alt välja ilmunud lumikellukesed uut lootust, et nüüd on talv tõesti lõppenud.

Aiaelu peaks päev-päevalt muutuma üha lärmakamaks ja kirjumaks. Kel on tarvis piiritülid lahendada, kes sõdib parima vaatega pesakoha pärast ning kes pingutab kogu nokaga, et oma armsamat leida. Osad saabujatest on veel virgumas või raskel rännuteel. Hoiame neilegi pöidlaid!

Aialinnupäeviku pidajatel on vedanud, sest piisab vaid üle lävepaku astuda ja oledki jõudnud oma isiklikku heaolukeskusesse! Eks see ole ka korduvalt ja erinevate meetoditega teaduslikult tõestatud, et looduses viibimine, lindude ja loomade jälgimine ning oma aia eest hoolitsemine on teraapilised tegevused. Ega ilma asjata pole perearstid mitmel pool maailmas hakanud patsientide raviplaani lisama looduses viibimist ja aiandust.

Mida võiks oma isiklikus heaolukeskuses märtsikuus teha?

  • Viibi palju aias! Näiteks võta eesmärk aialinnupäevikusse aprilli keskpaigaks kirja saada 20 linnuliiki. Vaatluste jooksvaks üles märkimiseks saab kasutada ka aialinnupäeviku abiankeete.
  • Ehita kuldnokkadele pesakast või kaks. Lähiajal on nende põhimass saabumas, seega on selleks viimane minut!
  • Praegu on aeg pesakast üles panna rasva- ja sinitihasele ning põldvarblasele. Kui aga unistad must-kärbsenäpist, siis jäta pesakasti paigaldamine alles aprilli viimasesse nädalavahetusse.
  • Kui uni kipub kaduma juba päikesetõusu ajal, siis astu üle ukseläve aeda ja kuulata: kas eemalt soo pealt juba kostub sookurgesid? Aga tedremulinat?
  • Riisu lehti, lõika oksi, eemalda talvekatted taimedelt. Millised kevadtaimed su aias õitsevad? Kas krookus ja siniliilia on alles nupus või on päike mõne õie lahti meelitanud? Kas esimesed putukad on ka juba väljas peesitamas? Pane needki vaatlused aialinnupäevikusse kirja.
  • Tee jalutuskäik oma kodulähedasse metsa. Kas selle sooja põndaku peal, kus alati esimesi sinililli näed, on mõni neist juba esimese õie avanud? Aga paiseleht?
  • Kindlasti vaata üle, millal võiksid sinu aiast huvitatud liigid saabuda ning kuhu pesa teha.

Kindlasti julgustan määramisel abi küsima aadressil aed@eoy.ee. Võimalusel saada vaatlusest foto või heliklipp.

Kirjusid vaatlusi!

Martin Tikk
Suvise aialinnupäeviku koordinaator
www.eoy.ee/aed