Binokkel on linnuvaatleja oluline töövahend. Millist binoklit valida?

02.05.2023

Binokkel on lindude vaatlemise kõige olulisem töövahend ning nende valik on tänapäeval nii hinna kui ka kvaliteedi osas lõpmatu. Selleks, et binoklist saaks linde vaadeldes tõepoolest väärt kaaslane, tuleb enne soetamist võimalikult hästi läbi mõelda, mille jaoks ikkagi binoklit vajatakse. Vastused küsimustele, kas soovid linde vaadelda igapäevaselt ja igasugustes ilmastikuoludes või vaid mõnel kevadhommikul koduaias, aitavad Sul teha parima binoklivaliku.

Lisaks suurendusele (lindude vaatlemisel on parimad 8–12-kordsed suurendused), rihma laiusele (3–4 cm laiune rihm koormab kaela vähem) ja ilmastikukindlusele (eelistama peaks rihma või binokli külge kinnitatud okulaaride katteid) on binokli soetamisel oluline ka hind.

Binokli ostu planeerides tuleb eelarvesse koguda 400–500 eurot, kuid leiab ka soodsamaid variante. Tasub meeles pidada, et kallis binokkel ei ole alati parim, kuna näiteks stabilisaatorite, suumide ja muude pisilisadega binoklid ei ole linnuvaatlemiseks sageli kõige tarvilikumad. Linnuvaatlemiseks sobivate binoklite, aga ka vaatlustorude ja fotokaamerate kohta saab lugeda „Eesti linnuvaatleja teejuhist“.

Praegu on (e-)poodides saadaval mitmeid hea kvaliteedi ja hinna suhtega väärt binokleid. Suure valiku binokleid (näiteks Pentaxi, Olympuse, Nikoni binokleid) leiab Photopointist, kuid hea hinnaga ja linnuvaatlemiseks hästi sobivaid Nikoni Prostaff P7 või Monarch M7 seeria binokleid saab ka Fotoakadeemia e-poest.

Enne ostmist soovitan julgesti küsida müüjalt luba binokli proovimiseks!

Margus Ots
ornitoloog