Eesti metskurvitsad Euroopa rändekaardil. 8. osa

22.12.2022

Ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari

8. osa

Kuigi jõulueelne sula on meie laiuskraadidele toonud pisut leebema ilma, näib talv olevat ennast vääramatult sisse seadmas. Kuna satelliitnepid ei ole juba paar nädalat pikemaid rändehüppeid ette võtnud, arvan, et ka meil on aeg selleks aastaks ülevaadetele joon alla vedada.

Eelmises osas lubasin pisut rääkida ka meie tikutajate käekäigust. Kuigi elektroonika viperuste tõttu oleme saanud jälgida ainult nelja linnu toimetamisi, on need kahtlemata olnud väärt üle vaatamist. Kõigil neljal linnul läheb jätkuvalt hästi ning nende asukohas muutusi toimunud ei ole: üks meie tikutajatest on endiselt Prantsusmaal, üks Saksamaal, üks Šveitsis ning üks – suurüllataja – on endiselt Tšaadi järve läänekaldal Kesk-Aafrikas.

Edasi metskurvitsatest. Murelaps SARIN, kes kuni viimase hetkeni üritas talvitama jääda rõngastuspaiga lähedusse, lahkus siiski Eestist ning pärast pisukest puhkepausi Gotlandil suundus Taani. Sealt startis ta 11. detsembri öösel otse üle Põhjamere Briti saarte suunas. Sinna ta ka jõudis ning hetkel puhkab see isend tiiba Iirimaa lõunarannikul.

Rändekaart nr 9. / Allikas: Club National des Becassiers

Talvine jahedus jääb aga jaheduseks ka oluliselt lõunapoolsematel aladel. Kui ALCOR ja COPERNIC olid endid näiliselt juba hästi sisse seadnud Kirde-Prantsusmaal, võttis ilma jahenedes COPERNIC kätte ning tegi märkimisväärse rändehüppe – 1200 kilomeetrit! – edela suunas. Täna asub ta Põhja-Hispaanias (vaata ka rändekaarti nr 9). See näiliselt tähtsusetu samm tõestas veelkord, et metskurvitsad on valikutes erakordsed individualistid ning tingimused, mis näikse sobivat ühele isendile, ei pruugi olla nokka mööda tema naabrile. Seega on nüüd kaks neppi Hispaanias, kolm Prantsusmaal, neli Inglismaal, kaks Iirimaal ning neli Lõuna-Skandinaavias. Ja mis kõige tähtsam – kõik nad on elus ja hea tervise juures!

Niisuguse positiivse tooniga ka lõpetan. Kõigile kaunist jõuluaega ning meeleolukat aastavahetust. Ning kui aeg ja võimalused lubavad, kohtume järgmisel aastal uuesti. Aga need saavad olema juba täiesti uued linnud ja täiesti uued lood.

Esimest osa loe siit.
Teist osa loe siit.
Kolmandat osa loe siit.
Neljandat osa loe siit.
Viiendat osa loe siit
Kuuendat osa loe siit
Seitsmendat osa loe siit

Jaanus Aua on ornitoloog, metskurvitsate uurija.