Eesti metskurvitsad Euroopa rändekaardil: kaks aastat hiljem

04.11.2021

Ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari

Kaks aastat tagasi, 2019. aasta novembris hakkas Linnuvaatleja veebilehel ilmuma ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari Eesti metskurvitsate rändest talvitusaladele. Seekordne lugudesari jätkab saatjatega märgistatud metskurvitsate jälgimise kajastamist. Vahvat lugemist!

Proloog

Tegelikult läks kõik juba algusest peale nii, nagu ta ei oleks pidanud minema. Kui 2019. aasta oktoobri alguspäevil Prantsuse ornitoloogid, kes olid siin paigaldanud GPS-saatjad 12 metskurvitsale, olid nad veendunud, et nende uurimismissioon saab põneva jätku 2020. aasta sügisel Valgevenes. Paraku jäi kogu uurimiskava paberile, sest Valgevenes alanud rahutused ei olnud just parim stiimul riigi külastamiseks …

2021. aasta septembri algul saatis Prantsusmaa üks juhtivatest metskurvitsauurijatest Kevin Le-Rest mulle kirja, milles palus uurida GPS-saatjate paigaldamise võimalusi metskurvitsatele Kesk- ja Põhja-Soomes. Vastuseks minu järelpärimisele vastas Oulu Ülikooli bioloogiadoktor Veli-Matti Pakanen, et arvestades Soome bürokraatiamasina üüratut inertsust on soov Soomes 2021. aasta sügisel metskurvitsaid märgistada vastavasse menetlusse võtmiseks lootusetult hiljaks jäänud.

Üllatuslikult kestis prantslaslik mõttepaus vaid kaks loetud päeva. Otsus oli ootamatu ning paljuski ehmatav: 20 GPS-saatjat aastal 2021 paigaldatakse metskurvitsatele Eestis! Ning kui 24. septembri südaööl astusid Tääksi Puhkemaja parklas Viljandimaal autost välja Maxime Passerault, Damien Coreau ja Sebastien Guillot, oli selge, et „Estonia 2021: Mission Impossible“ on alanud.

Meeskond: Damien Coreau, Jaanus Aua, Sebastien Guillot ja Maxime Passerault. / foto: Maxime Passerault

/Järgneb/

Jaanus Aua on ornitoloog, metskurvitsate uurija.