Eesti metskurvitsad Euroopa rändekaardil: kevadränne. 6. osa

18.03.2020

Ornitoloogi ja metskurvitsate uurija Jaanus Aua lugudesari

6. osa

Tõsi, metskurvitsa mängulend Eestis juba käib: esimesi isaslinde vaadeldi nende rivaalitsemislendudel juba 6. märtsi õhtul. Kuna aga enamus metskurvitsatest aga on alles teel talvitusaladelt pesapaikade poole, siis on nii varajaste „mängurite“ näol tõenäoliselt tegemist isenditega, kes riskisid talvitama jääda, peaaegu olematu talve meie oludes edukalt üle elasid ning nüüd, kuu aega tavalisest varem juba territooriume tähistavad.

Nagu kindlasti mäletate, jõudsid Eestis satelliidi saanud neppidest talvituspaikadesse koguni üheksa isendit. Mõni aeg tagasi tehtud kontroll-ülevaatus näitas, et veel mitmed GPS-seadmed on töökorras ning seetõttu saab nende abil jälgida ka metskurvitsate tagasiteed pesapaikadesse.

Jaanuse teekond talvituspaigast tagasi Eestisse. / Allikas: Club National des Becassiers

Esimesena (nagu sügiselgi) võttis teekonna ette metskurvits nimega Jaanus, kes startis Inglismaalt 11. märtsi õhtul, läbis kolme ööga enam kui 1500 kilomeetrit ja jõudis Riia lahe lõunakaldale (vaata rändekaarti). Ka tema sügisränne oli väga tempokas – talvituspaiga poole tõtates läbis see isend nelja ööga enam kui 2000 kilomeetrit. Hetkel on Jaanusel rõngastuspaigani jäänud lennata veel napp 300 kilomeetrit. Millal ta sinna jõuab, sõltub ilmselt juba kohalikest ilmaoludest.

Tänaseks on teada, et oma talvituspaigast Inglismaalt startis samal ööl, 11. märtsil tagasi Eestisse ka metskurvits nimega Jalutaja, kes 13. märtsi hommikuks Poola jõudis. Teatavasti sügisrände ajal ületas Jalutaja Läänemere ning jõudis Rootsi, peatus pikemalt Taanis ning lendas seejärel peaaegu ühe hingetõmbega Inglismaale. Nüüd näib, et kevadrändel kasutab ta aga lõunapoolsemat rändeteed ning üsna tõenäoliselt jõuab Eestisse, nii nagu ka Jaanus, Leedu ja Läti kaudu.

/Järgneb/

Esimest osa loe siit.
Teist osa loe siit.
Kolmandat osa loe siit.
Neljandat osa loe siit.
Viiendat osa loe siit

Metskurvitsate rände uurimist kajastas ka 18. novembri Osoon.

Jaanus Aua on ornitoloog, metskurvitsate uurija.