Hiljuti tuvastatud lindude gripp võis Eestis olla juba mõnda aega

14.02.2021

Põllumajandus- ja Toiduamet teatas, et Tallinnast Kopli poolsaarelt leitud kühmnokk-luigel tuvastati eriti ohtlik lindude gripi viiruse tüvi H5N8. Antud viirustüvi inimestele ohtu ei kujuta, kuid tekitab majanduslikku kahju.

Kühmnokk-luik, 29.03.2012 Audru polder / foto: Margus Ots

Eesti Maaülikooli loomaarst Madis Leivits märkis uudist kommenteerides, et linnugripp võis olla Eestisse jõudnud ka juba varem. „Ega hetkel sellist aktiivset rännet ei ole, eriti kühmnokk-luikedel, kes suuresti hulguvad vastavalt vabale veele ja toidule. Seega võiks eeldada, et leitud lind võis olla pigem gripitüve kandja ning tema surm võis olla seotud pigem muude, ennekõike keskkondlike tingimustega.” Leivitsa sõnul ei peaks arvama, et olukord nakkuse osas on drastiliselt hullemaks läinud, vaid nüüd me oleme suutnud nakkuse ülesse leida. „Haigused on osa loodusest,” lisab ta.

Linnugripi levimise kiirusest linnugripi A-viiruse näitel kirjutas eelmisel aastal ka Linnuvaatleja. Samast uudisest leiab ka modelleeritud liikumiste kaardi, mis näitab lindude nakatumise tõenäosust Läänemere rannikul. Samuti on linnugripist juttu olnud tuttpüti aasta teadusuudises, millest saab teada, et H5Nx tüüpi viiruste globaalselt eduka leviku taga võib olla justnimelt nende varjatus.

Teavet linnugripiga seonduva kohta leiab Põllumajandus- ja Toiduameti lehelt ja ameti Facebook´i kontolt.

Linnuvaatleja