Ilmatsalu metsast saab looduslaboratoorium

06.02.2020

Droonivaade looduslaboratooriumi alast. / foto: Remo Savisaar

2019. aasta lõpus sai Sihtasutus Koosloodus eraannetuste toel esimese päris oma metsaala omanikeks. Noor metsaala asub Tartumaal Ilmatsalu külas, vaid 15-minutilise teekonna kaugusel Tartu kesklinnast.

Uut ala kutsub Kooslooduse meeskond Kooslooduse Segametsa Looduslaboratooriumiks. Looduslaboratoorium või metsalaboratoorium on mujal maailmas menukas ettevõtmine, mille käigus kujundatakse valitud piirkonnast looduse ja selle elurikkuse uurimisobjekt. Ilmatsalus asuva noore metsaala puhul on tegemist elurikka metsaalaga, kus kõik toimuvad tegevused viiakse läbi koostöös Eesti ülikoolide õppejõudude ja teadlastega ning ala arendamine seotakse võimalusel õppe- ja teadustööga näiteks maastikuarhitektuuri, metsanduse, ökoloogia, elurikkuse teemadel.

2020. aasta kevadel istutab Koosloodus talgute korras alale uusi laialehiseid puid – tammesid, saari, jalakaid, künnapuid, vahtraid ja pärnasid, kuna just nende puuliikide järelkasvu napib meie looduses teadlaste sõnul enim (majandusmetsadesse neid liike juurde ei istutata). Samuti on 2020. aasta suvel plaanis Eesti parimate botaanikute kaasabil inventeerida ala taimestik, et kordusinventuuride abil jälgida elurikkuse kasvu ja võrrelda seda teiste aladega.

Loe edasi siit.

Linnuvaatleja