Kagu-Aasias laiendati rannikulindude kaitseala

04.05.2020

Mottama laht Myanmari lõunaosas on suurte mudaväljade ja muutliku rannajoonega paljudele rannikulindudele oluline talvitamisala. Inimestele on koht raskesti ligipääsetav ning seetõttu oli see veel paarkümmend aastat tagasi ka looduskaitsjatele suhteliselt tundmatu.

Kümmekond aastat tagasi aga saadi teada, et igal aastal talvitab lahel enam kui 90 000 linnu hulgas ka 200 luitsnokk-rüdi (Calidris pygmaea), mis moodustab poole selle liigi populatsioonist maailmas, lisaks ohulähedasi (Near threatened – NT) suurkoovitajaid (Numenius arquata) ja vöötsaba-viglesid (Limosa lapponica) ning eriti ohustatud (Endangered – EN) hiidrüdisid (Calidris tenuirostris).

Luitsnokk-rüdi (Calidris pygmaea) / foto: Margus Ots (Pak Ta Lae, Tai. 16.12.2006)

Nii asuski kohalik linnukaitseorganisatsioon tegutsema ala kaitse alla võtmiseks. Selle käigus näiteks selgus, et kohalikud elanikud kütivad toiduks arvestataval hulgal ohustatud linde. Looduskaitsjad lahendasid probleemi, pakkudes inimestele abi seemnete, kariloomade, ehitusmaterjalide ja kalapaatide näol, et tagada neile alternatiivsed elatusallikad. Kaitseala loomisel tehti kohalike külavanematega tihedat koostööd, et kindlustada nende poolehoid.

Kolm aastat tagasi õnnestuski luua Mottama lahe idakaldale 45 000 hektari suurune kaitseala ning selle aasta alguses laiendati kaitseala ka lahe läänekaldale, mis tõstis pindala ligikaudu neljakordseks – 161 000 hektarini. Lisaks lindudele võidavad rannikualade kaitsest ka inimesed, sest loodusliku ilmega rannikualad vähendavad üleujutusohtu asulatele.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 03.04.2020 Myanmar shorebirds get four-fold expansion in protected wetland.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee