Kas rasvatihase kaameraga pesas võib näha märke „maitsva poja" hüpoteesist?

30.06.2017

Kuigi kaameraga pesakastis rasvatihase poegi üle lugeda ei ole lihtne – kas on vanalind pesal poegi soojendamas või ei paista üksteise peal olevad pojad välja -, saab Looduskalendri foorumist lugeda, et tõenäoliselt on kõik kaheksa poega koorunud.

Kaameraga pesas koorusid pojad märkimisväärse asünkroonsusega. Kui tavaliselt kooruvad pojad ühe ööpäeva jooksul, siis selles pesas oli esimese ja viimase poja koorumise vahe vähemalt kolm, võibolla isegi neli ööpäeva.

Rasvatihase kuuemunalisest kurnast on kolm poega koorunud. Selles pesas koorusid kõik pojad ühe päeva jooksul. 28.06.2017, Vana-Kuuste. / foto: Margus Ots

Asünkroonse koorumise esinemine värvuliste hulgas paneb küsima, miks selline nähtus üldse esineb ja kas sellest ka kasu on? Välja on pakutud n-ö maitsva poja hüpotees, mille kohaselt ohverdatakse väikseim poeg parasiitidele ja haigustekitajatele, et teised pojad saaksid ohverdatud poja arvelt jõudsamalt kasvada. See pole siiski kogu tõde, sest emaslinnud võivad panustada viimastena munetud munadesse ressursse, mis kiirendavad sealt kooruvate poegade kasvu ning veidi hilisem koorumine ei pruugi olla veel põhjuseks hädakella lüüa.

Täpsemalt loe teadusuudisest Äbarike linnupoegade saatus – kõik polegi nii lootusetu, kui algul näib.

Rasvatihase pesakaamera otsepilti edastab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Looduskalendriga, ülekannet võimaldavad EENet ja Tele2, foorumit peab Looduskalender. Pesapakus oleva pesa uudiseid kajastab Linnuvaatleja.

Marko Mägi ja Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee