04.07.2017
Just nüüd, mil nii toitu kandvaid vanalinde kui ka äsja pesast lahkunud poegi on lihtne märgata, on parim aeg Euroopa haudelindude levikuatlase 2013-2017 (http://www.ebba2.info/) koostamiseks vajalikku kvaliteetset pesitsusandmestikku koguda.
Euroopa haudelindude levikuatlase andmete kogumise keskkond Eestis on infosüsteem PlutoF, millesse senini sisestatud andmestikku näeb eElurikkuse andmebaasist https://elurikkus.ut.ee/linnuatlas.
Linnuatlase andmete sisestamine ei ole keeruline ehk vaatlusandmeid andmebaasi sisestades tuleb pesitsusaegsetele vaatlustele vaid juurde lisada sobiv pesitsuskood.
Eesti 50 × 50 km atlaseruudud on küllaltki hästi uuritud, kuid mõnedesse piiriruutudesse (Peipsi järve põhjarannik, Narva piirkond, Eesti kagunurk, Vilsandi saar) ning mõnevõrra üllatuslikult ka suure vaatlejate arvuga Tallinna ümbruse ning Sõrve poolsaare ruutudesse on veel tagasihoidlikult pesitsuskoodidega vaatlusi sisestatud.
Euroopa haudelindude levikuatlase ruutudes registreeritud liikide arv. Nooltega viidatud ruutudesse on pesitsuskoodidega vaatlusi tagasihoidlikult sisestatud. / joonis: Uku Paal
Mõned tähelepanekud andmete kogumisel:
- tavaliste linnalindude (hallvares, hakk, kodutuvi) esindatus võiks olla palju parem. Palun vaadata nimetatud liikide levikukaardid üle ning ehk meenub nende põhjal mõni varesepesa või katusel konutav tuvipaar;
- vaatluspäevikuid võib samuti tagasi lehitseda kuni aastani 2013 – ehk leidub seal andmebaasi tarbeks kasulikku andmestikku;
- soo-roolinnu esinemine puudub üllatavalt paljudes ruutudes – tegemist on ju ühe meie tavalisema laulikuga!
- ka kodukaku kindlaid pesitsusi võiks kaardil olla palju rohkem;
- praegu veel on hea aeg partide pesakondade leidmiseks, kuid veelindude, eriti viupardi ja soopardi vaatlustega tasuks ettevaatlik olla – mittepesitsejate eristamine haudelindudest on keeruline.
Suur aitäh kõigile pesitsusandmeid sisestanutele!
Häid vaatlusi soovides
Uku Paal
Euroopa haudelindude levikuatlase koordinaator Eestis
melanotos/at/gmail.com