Kuidas saab sale lind muutuda hetkega kohevaks sulepalliks?

02.05.2020

Kindlasti on mõnigi pesakastikaamera jälgija märganud, et õhtul magama tulles paneb rasvatihane noka tiiva alla ja ajab end hetkega puhevile. Miks ta seda teeb? Kuidas selline puhevile ajamine toimub? Kuidas suled selliselt puhevile lähevad ja niimoodi püsivad? On linnul selleks mingid lihased?

Video salvestas Olle Koert:

Vastab Linnuvaatleja teadusuudiste toimetaja Marko Mägi:

“Tavaolekus on suled liibunud vastu linnu keha, kuid kui lind tunneb külma, ajab ta energia säästmiseks suled kohevile. Mõistlik jahedas suled kohvile ajada on seepärast, et õhk on halb soojusjuht – mida rohkem õhku sulestikus (naha ja väliskeskkonna vahel) on, seda vähem ja aeglasemalt kaotab lind soojust.

Et lind saaks sulestiku kohevaks, peab ta kõik suled püsti tõstma. Selleks on linnu nahas peenikesed lihased, mis kinnituvad sulefolliikulile – linnu nahas olevale kotilaadsele moodustisele, millest sulg saab alguse – ja ühendavad teineteise kõrval olevaid folliikule. Nii moodustub lihastest võrgustik, kus kõik folliikulid on omavahel ühenduses. Seetõttu, piltlikult öeldes, saab lind ühe liigutusega kontrollida kõigi sulgede asendit. Kui tavaolekus on folliikulid nahas umbes 45-kraadise nurga all, siis võrgustikku pingutades suled tõusevad. Seejuures folliikuli ülaosade vaheline kaugus ei muutu, kuid alumiste osade vahemaad lihaste pingutudes lühenevad ja sulgede asend muutub püstisemaks.”

Otsepilti pesakastis toimuvast edastab Teetormaja, foorumit peab Looduskalender.

Linnuvaatleja