Kaamerakuldnokkade päevad mööduvad poegi toites

19.05.2021

Kuldnoka aasta uudis

Kaamerakuldnokkadel on ööpäevläbi palju tööd – mõlemad vanalinnud toidavad usinalt varavalgest videvikuni kiiresti kasvavat ja püsivalt näljast viit poega. Täna, 19. mail on pojad 11-12 päeva vanused ja alates koorumisest tublisti kasvanud. Kui koorudes tõid vanalinnud poegadele toiduks väikseid putukaid, siis nüüd, mil pojad suuremad, kannavad nad pessa ka suuremaid putukaid ning nende vastseid ja röövikuid, vihmausse ning muid selgrootuid. Enamasti otsivad vanalinnud toitu mõnesaja meetri raadiusest, kuid toiduotsingud võivad viia neid pesast ka kilomeetri kaugusele.

Kaamerakuldnokkade 11-12 päeva vanused pojad 19. mail 2021.

Lisaks toitmisele tuleb vanalindudel hoolitseda ka pesa puhtuse eest – vastasel korral täituks pesa kiiresti väljaheidetest ja muutuks elamiskõlbmatuks. Selleks võtab vanalind iga kord, kui on toidu poegadele viinud, pesast kaasa poja väljaheite pakikese ning poetab selle kusagile kaugemale maha. Kui vanalinnu lennutrajektoorile on pargitud mõni auto, võib see praegusel poegade toitmise tippajal vajada päeva lõpus tõsisemat pesu.

Lisaks poegade toitmisele on vanalindudel palju tööd ka väljaheitepallide pesast välja tassimisega. / foto: Arne Ader (loodusemees.ee)

Lõuna-Eestis Koorastes asuvasse kaameraga pessa munes kuldnokk kuus muna. Viis poega koorusid 7.-8. mail. Kuna kuldnokad asusid külma ilma tõttu mune hauduma juba enne viimase muna munemist ning lõpetasid haudumise poegade koorudes, siis viimasena munetud munas loode tõenäoliselt lõpuni areneda ei jõudnud. Teame, et kuldnoka pojad kasvavad lennuvõimelisteks kolmanda elunädala lõpuks ning seega võib poegade väljalendu oodata 28. mai paiku.

Otsepilti kuldnoka pesast vahendab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Beta Group’i, Linnuvaatleja ja Looduskalendriga, ülekannet võimaldab Elisa.

Jälgi kindlasti ka Saaremaal asuvat kuldnoka pesakaamerat. Sellesse pessa munes kuldnokk seitse muna ning kõik seitse poega koorusid 10.-11. mail. Saaremaa pesast võib poegade väljalendu oodata paar päeva hiljem, 31. mai paiku.

Margus Ots
kuldnoka aasta koordinaator
eoy.ee/kuldnokk