Kuldnoka pesakastidest kostab koorunud poegade toidumangumist

14.05.2017

Pesakastide juures kuldnokkade toimetamisi jälgides võib toitu manguvate poegade häälitsuste põhjal järeldada, et vaatamata hilisele ja külmale kevadele on paljudel kuldnokkadel pojad juba koorunud.

Täna, 14. mail olid Tartumaal Vana-Kuustes kuuest kontrollitud pesakastist viies ühe- kuni kolmepäevased pojad. Vaid ühes pesas olid alles munad, kuid seal alustasidki kuldnokad munemisega teistest nädalajagu hiljem.

Võrreldes eelmise aastaga on kuldnokkade pesitsemine hilisem – 2016. aastal olid samal ajal kuldnokkadel pesas juba vähemalt 10-päevased pojad (vt täpsemalt siit).

Alates märtsist on olnud võimalus kuldnokkade tegemisi ka veebikaamera kaudu jälgida. Siiski on praegu kaamerast näha, et sel korral selle kuldnokapaari pesitsemine tõenäoliselt ei õnnestu – munasid pesas ei ole.

Sellest samast pesast saime aprilli lõpus jälgida pesaparasitismi juhtumeid, mil võõrad kuldnokad üritasid järjepidevalt pessa oma muna sokutada. 26. aprillil munesid kaks emaslindu pessa muna, kuid need mõlemad visati pesakasti omaks pidava paari poolt välja – Videolugu: pesaparasitism kuldnoka pesakastis, sama kordus 28. aprillil – Videolugu: segadus koldnoka pesakastis jätkub ning kolmandat korda veel ka 29. aprillil. Pärast neid sündmusi on kuldnokad iga päev pesakasti külastanud, kuid munemiseni ei ole enam jõudnud.

Otsepilti kuldnoka pesakastis toimuvast edastab Teetormaja, foorumit peab Looduskalender.

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee