Langeva arvukusega lõokesed saavad Rootsis eluruumi juurde

07.07.2018

Kuigi Euroopa Liidu pindalast katavad põllumaad 45%, langeb põllumajandusmaastikele omaste linnuliikide arvukus jahmatavapaneva kiirusega. Põldlõokeste (Alauda arvensis) arvukus on Euroopas viimase neljakümne aasta jooksul langenud poole võrra, Rootsis isegi 75%.

Põldlõokese pesa / foto: Beentree (wikimedia commons)

Suured taliviljapõllud meelitavad kevadel rändelt saabuvaid lõokesi, kuid sigimishooaja edenedes kasvab tihedalt külvatud vili nii kõrgeks, et väikestel lindudel on raske maanduda ja toitu leida. Abiks on, kui põllumehed jätavad iga hektari kohta paarikümnele ruutmeetrile vilja külvamata. Nii tekivad põllumassiividesse lõokestele sobivad hõreda ja madala taimestikuga alad.

Rootsi Põllumajandusteaduste Ülikooli teadlased uurisid kolme aasta jooksul nii tavapäraseid kui ka külvamata laikudega põlde ning leidsid, et viimastel oli kuni 60% rohkem lõokesi. Rootsi põllumajandusühistu Lantmännen maksab elurikkust soodustavaid meetmeid kasutavatele viljakasvatajatele toodangu eest kõrgemat hinda ning üheks kriteeriumiks selleks on külvamata laigud lõokeste jaoks. Eelmisel aastal oli Rootsis juba 13 000 niisugust laiku.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 11.06.2018 Reversing the skylark’s decline in Sweden.

Riin Viigipuu
Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant
info/at/linnuvaatleja.ee