Aeg teha ettevalmistusi kuu aja pärast toimuvaks loodusvaatluste maratoniks

12.05.2021

Kuu aja pärast, 12. juunil algab üle Eesti toimuv ja ööpäev kestev loodusvaatluste maraton. Selleks, et maraton kulgeks igale kaasalööjale meeldejäävalt, on aeg hakata tegema ettevalmistusi juba nüüd.

Kõige olulisem on maratoniks valmistumisel registreerida oma vaatlusala, mida saab 4. juunini teha siin.

Loodusvaatluste maratoni alade koordinaatori Margit Hirve sõnul on aga alati ka neid osalejaid, kes küll soovivad maratonil kaasa lüüa, kuid enda vaatlusala kirja ei pane. „Nemad saavad vaatlusi teha mõnel avalikul vaatlusalal. Seni registreeritud alad leiab veebilehelt elurikkus.ee/lvm/2021 ning see nimekiri täieneb jooksvalt,” selgitab Margit Hirv.

Seda, kui elurikkust toetav on maastik Sinu vaatlusalast poole kilomeetri raadiuses, tasub mõõta teadlaste loodud rakendusega Rohemeeter. Mida kõrgem on Rohemeetri arvutatav väärtus, seda rohkem heas seisus ja elurikkust toetavaid maastikke otsitud punkti ümbruses on.

Lisaks vaatlusalade registreerimisele soovitab Linnuvaatleja hakata välja otsima määrajaid ja veebilehti, mille abil maratonil vaadeldud liike määrata. Neil, kel varasem kogemus puudub, on maratonil vaadeldud liikide sisestamiseks vajalik tutvuda ka andmeportaaliga PlutoF või mobiilirakendusega Legulus.

Järjekorras neljas loodusvaatluste maraton toimub Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia eestvedamisel 12.-13. juunil ning on osa samal nädalal toimuvast Loodusfestivalist.

Ka Linnuvaatleja osales kahel eelmisel aastal maratonil oma alaga. Maratoni käigus peetud blogisid saab lugeda siit ja siit.

Linnuvaatleja