Ära unusta kirja panna loodusvaatluste maratoni vaatlusala

18.05.2022

Selleks, et lüüa kaasa 11.–12. juunil üle Eesti toimuval loodusvaatluste maratonil, tuleb valida vaatlusala ja see registreerida. Vaatlusala võib olla avalik, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga sobib ka eramaa pereringis looduse avastamiseks. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda – ainult nii jõuavad tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali.

„Kodukoha või mõne muu paiga registreerimine vaatlusalaks aitab lähemalt tundma õppida sealset elurikkust. Maratoni toimumise ajal on alati põnev jälgida, milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,“ rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on viiendat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mille käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku (tavaliselt 24 tunni) jooksul nii palju eluslooduse liike kui võimalik.

Loodusvaatluste maratoni peakorraldajad on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kaheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist ning kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, kus kannab nime Ellujäämise Linnaloodusfestival: „Loodus loob“.

Pane tähele! Seda, kui elurikkust toetav on maastik Sinu vaatlusalast poole kilomeetri raadiuses, tasub mõõta teadlaste loodud rakendusega Rohemeeter. Mida kõrgem on Rohemeetri arvutatav väärtus, seda rohkem heas seisus ja elurikkust toetavaid maastikke otsitud punkti ümbruses on.

Vaatlusaladest saab teada anda 1. juunini.

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton
Loodusfestival Facebookis: https://www.facebook.com/loodusfestival/

Lisateave:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
+372 520 6108

Margit Hirv
Loodusvaatluste maratoni vaatlusalade koordinaator
loodusvaatluste.maraton@gmail.com
+372 5239736