Juba kolme päeva pärast algaval loodusvaatluste maratonil ära unusta kirja panna ka tavalisemaid Eesti liike

03.06.2020

6. juuni südapäeval algaval üle-eestilisel loodusvaatluste maratonil on mitu olulist eesmärki: ühelt poolt on ettevõtmise eesmärgiks vaatlemise abil õpetada tundma Eesti looduses esinevaid liike ja juhtida tähelepanu meid iga päev ümbritsevale elurikkusele. Samas – kuna kõik kinnitatud vaatlused kajastuvad Eesti elusloodust koondavas portaalis eElurikkus, on maratonil osalemisega võimalus anda oma panus Eesti looduse andmete täiendamisse. Just seepärast tasuks tähelepanu pöörata ka tavalisematele liikidele.

Võililled / foto: Sigrid Ots

Kas tead, et harilik võilill (Taraxacum officinale) on korvõieliste sugukonda võilille perekonda kuuluv mitmeaastane ühekojaline rohttaim, kes jaotatakse suureks arvuks pisiliikideks? Eestis on leitud koguni 165–170 hariliku võilille pisiliiki, mis on paraku omavahel äravahetamiseni sarnased ning seetõttu raskesti eristatavad. 5-80 cm kõrguseks kasvav võilill hakkab Eesti maastikku kaunistama kohe pärast paiselehtede aja lõppemist, õitsedes ja meelitades erinevaid putukaid ligi peaaegu kogu suve. Eestis kasvavad paiguti veel ka balti võilill ja soo-võilill ning harva siledaviljaline võilill, millest kahte viimast peetakse umbrohtudeks.

Ka sel korral saab maratoni kulgu jälgida Linnuvaatleja kodulehel oleva blogi kaudu, kuhu Vastseliinas asuvasse vaatluspunkti kogunenud loodus- ja harrastusteadlased maratoni käigust ning ka võilille vaatlustest lühiteateid postitavad. Eelmise aasta blogipostitusi, mil Linnuvaatleja meeskond kogunes Vana-Kuustes asuvas vaatluspunktis, saab lugeda siit.

Loodusvaatluste maratoni kodulehe leiab siit, Facebooki lehe aga siit.

Linnuvaatleja