Juunikuine Loodusvaatluste maraton ootab inimesi vaatlusaladest teada andma

19.03.2020

Järjekorras kolmas Loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 6.–7. juunil. Kuni 15. maini saavad kõik soovijad oma vaatlusaladest korraldajatele teada anda.

Maratonialad on üldjuhul avalikud, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga on võimalik korraldada ka privaatne vaatluspunkt eramaal, et pere ja sõpradega loodust avastada. “Vaatlusalaks sobib park, niit või enda koduümbrus, kus kohalikke liike leidub. Vaatlusala võib registreerida iga loodushuviline, selleks ei pea olema loodusteadlane,” rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Vaadeldud liigid sisestatakse andmebaasi, mis on avalikult kõigile huvilistele nähtav eElurikkuse portaalis. Kogutud andmed on oluline täiendus teadlaste ja looduskaitsjate andmekogudele.

Loodusvaatluste maraton on kolmandat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Seda tehakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös. Vaatlusmaratoni peakorraldajad on TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja portaal Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kuuendat aastat toimuva Loodusfestivali programmist 4–7. juunini.

2019. aastal oli üle Eesti 30 vaatlusala, kus tehti 4100 loodusvaatlust, maratoniga seotud sündmustel osales üle 500 inimese. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: www.loodusfestival.ee/lvm
Loodusvaatluste maratoni Facebooki leht: www.facebook.com/loodusvaatlustemaraton

NB! Korraldajad jälgivad Covid-19 pandeemilise leviku olukorda maailmas ja Eestis ning otsustavad Loodusfestivali ja Loodusvaatluste maratoni lõpliku toimumise, edasi lükkumise või ära jäämise maikuu alguses.

Lisainfo:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni 2020 korraldaja
veljo.runnel@ut.ee
Tel 520 6108

Triin Nõu
Loodusvaatluste maratoni 2020 kommunikatsioonijuht
loodusvaatluste.maraton@gmail.com
Tel 5358 5680