Loodusvaatluste maratonil tehti üle 7500 loodusvaatluse ja leiti uus liik Eestis

30.06.2021

Loodusfestivali programmi kuulunud loodusvaatluste maratonil tehti 12.–13. juunil 24 tunni jooksul üle 7500 loodusvaatluse, vaadeldi üle 2000 liigi ning leiti Eestis uus liik. See on neljandat korda toimunud harrastusteaduse sündmuse vaatluste rekord.

Vaatlusi tehti 41 alal üle Eesti, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid. “Sel aastal oli rekordiline maraton – võrreldes eelmiste kordadega oli oluliselt rohkem nii vaatlusi, vaatlusalasid, vaatlejaid kui ka maratonil registreeritud liike. Lisaks avastati esmakordselt vaatlusmaratoni ajaloos Eestis uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger,” ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel. Uue liigi leidis Maarika Männil Raplamaalt Sõtke vaatlusalalt. Kokku sisestas vaatlusi 208 inimest, loodusretkedest ja muudest maratoniga seotud tegevustest sai osa ligi 600 inimest.

Muulukal elav pahklest (Fragariocoptes setiger) / Foto: Maarika Männil (plutof.ut.ee)

Vaatlusandmetest moodustub iga ala elurikkuse kohta liiginimekiri, seetõttu oli oluline märgata võimalikult palju eluslooduse liike. Enim liike leiti Järvamaalt Mägede vaatlusalalt – 577 taksonit on nüüdsest ühel maratonialal kirja pandud liikide rekord. Maratonil peetakse ka individuaalset arvestust – seekord kuulus esikoht 437 taksoniga Priit Zingelile, kes osales maratonil Valgamaal Riidajas.

Kuna taimed vaatlejate eest ära ei jookse, oli taimevaatlusi kõige rohkem, üle 4000. Nagu ikka, olid vaatlejate lemmikute seas ka linnud ja putukad. “Esmakordselt leidsime vaatlustulemustest teateid algloomade kohta ning tavalisest rohkem oli ka seente ja samblike vaatlusi. Kõige rohkem vaadeldud taimeliik oli harilik tamm ning loomaliik metsvint,” ütles Veljo Runnel. Loodusvaatluste maratoni käigus tehti mitmelt vaatlusalalt videolülitusi, mille kaudu said inimesed looduse vaatlemisest ja vaatlusalade eripärast rohkem teada. Salvestused on järelvaadatavad sündmuse Facebooki lehel.

Neljandat aastat üle Eesti toimunud loodusvaatluste maratoni eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu ümbritsevale elurikkusele ja kutsuda üles neid sellest teada andma. Kõik sisestatud vaatlused on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis, mida kasutavad oma töös nii loodusteadlased kui ka -kaitsjad. Loodusvaatluste maraton oli osa Loodusfestivali programmist, mida korraldab iga aasta Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Linnuvaatleja ja paljude partneritega.

Linnuvaatleja lõi sel aastal loodusvaatluste maratonil kaasa Mälgi vaatlusalal, kus õnnestus pildistada soo-kärjeherilase pesa. / foto: Sigrid Ots

Loodusfestivali koduleht: loodusfestival.ee
Loodusfestival Facebookis: www.facebook.com/loodusfestival/
Loodusvaatluste maratoni koduleht: elurikkus.ee/lvm
Loodusvaatluste maraton Facebookis: www.facebook.com/LoodusvaatlusteMaraton

Lisainfo:
Veljo Runnel
Loodusvaatluste maratoni 2021 korraldaja
TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed
veljo.runnel@ut.ee
Tel: 520 6108