Maailma kalleima (linnu)raamatu illustratsioonid on veebis kättesaadavad

23.03.2020

John James Audubon (1785–1851) oli ornitoloogiahuviga kunstnik, kelle joonistused Põhja-Ameerika lindudest olid omas ajas märgilised. Liialdamata võib öelda, et tema illustreeritud linnuraamatud olid tänapäevaste linnumäärajate eelkäijaks.

Roosa-luitsnokkiibis / Autor: John James Audubon

Lindude vaatlemiseks ja joonistamiseks reisis ta palju ning nagu tolle aja loodusuurijatele kohane, oli ka temal oluliseks tööriistaks jahipüss; aja säästmiseks palkas ta aga ka jahimehi, et need talle linde tooks. Lastud lindude välimust uuris ta detailselt, paigutas nad traatide abil võimalikult loomulikesse poosidesse ning joonistas. Erinevalt tolleaegsetest linnupiltidest, kus linnud olid staatilises külgvaates, paistsid Auduboni illustratsioonid silma loomulike värvide ja detailse dünaamilisusega. Linde kujutas ta erinevates asendites ja tegevustes (lendamas, toitumas, saagijahil) ning selle abil oli tal võimalik näidata liigile omaseid tunnuseid, mida pelgalt külgvaates joonistuste puhul näidata võimalik ei olnud. Tähelepanuväärne on, et oma vaatlusretkedel avastas Audubon 25 uut linnuliiki.

Randtiir / Autor: John James Audubon

Auduboni vaatlustest ja joonistust ilmus aastatel 1827–1838 mitmeköiteline raamat „Birds of America“. Raamatu 99 × 66 sentimeetri suurustel lehekülgedel on 435 käsitsi vesivärvidega koloreeritud illustratsiooni, millel on kujutatud elusuuruses 497 linnuliiki; kokku on raamatus 700 Põhja-Ameerika lindu. Väikese trükiarvu (ainult ettetellimisel) ja suure käsitöömahu tõttu (konveiermeetodil koloreeris pilte käsitsi üle viiekümne kunstniku) oli ühe eksemplari hind soolane ning raamatut sai endale lubada vaid kõrgklass. Tänapäevases vääringus läks tiraaži valmimine maksma üle 2 miljoni dollari.

Harakas / Autor: John James Audubon

Seega pole ime, et „Birds of America“ on teadaolevalt kalleim oksjonil müüdud raamat, odavaim eksemplar on müüdud 5,6 miljoni dollari eest, kalleim aga 2010. aastal 11,5 miljoni dollari eest. Umbes kahesajast trükitud raamatust on teadaolevalt säilinud vaid 120 eksemplari, millest 13 kuuluvad eraisikutele ja ülejäänud 107 on erinevate institutsioonide valduses.

Nüüd on aga raamatus olevad täissuuruses illustratsioonid kõigile kaemiseks ja allalaadimiseks SIIN.

Marko Mägi, Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog

Loorkakk / Autor: John James Audubon