Noorte harrastusteadlaste panus linnuteaduse andmete lisandumisse aina kasvab

13.08.2020

Harrastusteaduse roll elurikkuse andmestiku täiendamisse, andmete kvaliteedi tõstmisesse ja kättesaadavuse parandamisse on muutunud oluliseks kogu maailmas ning harrastusteadlaste kogutud andmeid kasutavad teadlased ja riigiametnikud nii looduskaitse korraldamisel, keskkonnategevuskavade ettevalmistamisel kui ka keskkonnaseisundi hindamisel.

Harrastusteadlaste eestvõttel tegutsev Võrtsjärve-äärne Vaibla linnujaam on üles kasvatanud ja linnuhuvi loonud sadadele linnuhuvilistele. Kuid sama märkimisväärne on aga ka seal kogutud andmete hulk lindude rõngastamise ja taaspüükide näol. “Kas 1987. aastal Vaibla Linnujaama asutades nägi ornitoloog Heinrich Veromann ette, et ka 33 aastat hiljem on linnujaam huvilistest pungil, et tullakse sõprade ja peredega võrgutiire tegema ning rõngastatakse igal aastal tuhandeid linde?”, kirjutab Vaibla linnujaam oma Facebooki lehel. Vaibla linnujaamas lindude märgistamine annab olulise panuse Eesti – ja taaspüükide näol kogu maailma – elurikkuse uurimisse, aidates andmeid koguda ka paikadest, kuhu teadlased ega riiklike seirete tegijad ei jõua.

Tema ei ole küll sajatuhandes Vaiblas rõngastatud lind, kuid liik on õige - just üks noor suitsupääsuke sai selle au osaliseks. / foto: Vaibla Linnujaam (www.facebook.com/vaiblalinnujaam)

Kuigi 29. juulil sai Vaibla linnujaamal täis uhke rekord ning rõngastati sajatuhandes lind, märgistatud lindude hulk aina kasvab – suvehooaeg Vaiblas kogub aina hoogu ning hiljuti rõngastati kolme päevaga üle 1000 linnu ehk ligikaudu viiendik senisest hooaja arvust.

Vaibla linnujaam ootab külla ja lindude märgistamisega tutvuma kõiki linnuhuvilisi, et koos anda panus Eesti elurikkuse andmete kogumisse ja edendada harrastusteadust nii laste, noorte kui ka kogenumate linnutundjate seas.

Lindude võrgust harutamine on peen kunst, kuid pärast mõningast harjutamist ja "linnutunde" kätte saamist muutub see päris lihtsaks. / foto: Vaibla Linnujaam (www.facebook.com/vaiblalinnujaam)

Linnuvaatleja