Atlandi ookeani lõunaosas luuakse hiigelsuur kaitseala

21.12.2020

Tristan da Cunha on Atlandi ookeani lõunaosas asuv eraldatud saarestik – sealt lähima maismaani on tervelt 2400 km. Seal saarestikus pesitseb 25 liiki merelinde, kellest neli on globaalselt ohustatud. Saarestik hõlmab ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud ja elurikkuse poolest tuntud Gough’i saart.

Tristan da Cunha saarestikus pesitseb ka salealbatross (Thalassarche chlororhynchos). / foto: Hector Bottai, wikimedia commons

Kahe aastakümne pikkuse töö tulemusena on saarestikust ja seda ümbritsevast merest saanud Atlandi ookeani suurim merekaitseala. Peaaegu kolm korda Ühendkuningriigist suuremal alal on majandustegevus tugevalt piiratud, mis kindlustab turvalise elupaiga miljonitele kaladele, imetajatele ja merelindudele.

Saare elanikud on kehtestatud piirangutega rahul ning oma loodusrikkuste üle uhked, kuid selle piirkonna mere kaitsmine oluline kogu maailmale. Praegu plaani võetud merekaitsealade pindala suurendamine võimaldab kalavarudel taastuda ning aitab kaasa mereelustiku säilimisele.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 13.11.2020 World’s remotest islands become one of largest wildlife sanctuaries.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee