Ceará võrkpapagoid said uued kodud

24.05.2020

Ceará võrkpapagoi (Pyrrhura griseipectus) oli kunagi Lõuna-Ameerika kirdeosas laialt levinud, kuid metsaraie, salaküttimise ja lemmikloomakaubanduse tõttu on liigi arvukus drastiliselt kahanenud. Kümme aastat tagasi läbi viidud põhjalik uuring näitas, et alles on vaid üks populatsioon kahes lähestikku asuvas piirkonnas, kusjuures 80% lindudest elab vaid ühes neist.

Ceará võrkpapagoi / foto: Vivek Tiwari, Flickr.com

Selleks, et liiki väljasuremisest päästa, alustati veel allesjäänud elupaika pesakastide paigaldamist. Pesakastid ehitati võimalikult sarnased papagoide eelistatud looduslikele õõnsustele ja linnud võtsid need kohe omaks. Samuti leiti kohalike elanike seast abilised, kes pesi jälgisid ning salaküttide eest kaitsesid.

Edu oli hämmastav: 2010. aastal, mil paigaldati esimesed 30 pesakasti, registreeriti kolm lennuvõimestunud ceará võrkpapagoi poega. Sellest ajast peale on edukalt lennuvõimestunud poegade arv kasvanud keskmiselt 130 poja võrra igal aastal ja suureneva nõudluse rahuldamiseks on lisaks paigaldatud veel 70 pesakasti. Eelmisel aastal oli pesakastides lennuvõimestunud poegade koguarvuks juba 1165. Projektimeeskonna järgmine eesmärk on suurendada kaitsealuste metsade pindala ja taastada juba hävinud metsi, et ühel päeval saaksid ceará võrkpapagoid hakkama ilma inimese abita.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 07.05.2020 Grey-breasted Parakeet recovers from three fledglings to a thousand.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee