Haruldase kahlaja kaitseks on vaja uusi teadmisi ja koostööd kohalikega

08.09.2022

Sahhalini tilder (Tringa guttifer) on üks maailma ohustatumaid rannikulinde. Arvukus väheneb ning alles võib olla jäänud vähem kui 1500 isendit.

Sahhalini tildrid pesitsevad vaid väikesel alal Venemaa idarannikul. Oma pesa teevad nad puu otsa ise, mis on kahlajate hulgas ainulaadne. Näiteks ka Eestis elutsev metstilder pesitseb puu otsas, kuid tema kasutab selleks rästaste vanu pesi.

Sahhalini tildri talvitusalad on piiratud Bangladeshi ja Kagu-Aasiaga, kusjuures suurem osa populatsioonist on koondunud Taisse ja Malaisiasse. Arvatakse, et Tai märgaladel talvitub kolmandik kõigist sahhalini tildritest.

Sahhalini tilder / foto: JJ Harrison (wikimedia commons)

Suurem osa piiratud elupaigast ei ole kaitse all, seega on nende haruldaste lindude kaitsel eriti oluline roll koostööl kogukondadega. Birdlife’i Tai partner BCST (Bird Conservation Society of Thailand) on eesmärgiks seadnud rannikule kohalikest elanikest looduskaitsegruppide loomise, kes võiks leevendada mitmeid ohte Sahhalini tildritele, muuhulgas näiteks ebaseaduslikku loorvõrkudega püüki. Et elanikele rannikulindude elu tutvustada, korraldavad looduskaitsjad temaatilise fotokonkursi ning hariduslikke laagreid koolilastele. Samuti toetatakse kaitseesmärkide kooskõlas olevat kohalikku ettevõtlust.

Lisaks kogukonna kaasamisele tuleb Sahhalini tildrite tõhusamaks aitamiseks nende kohta ka rohkem teada saada. Näiteks on suuresti teadmata liigi täpsed talvitusalad. Kui õnnestub täpselt välja uurida, millised elupaiku liik eelistab, aitab see kaasa ka teiste sarnase eluviisiga liikide kaitsele.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 12.11.2021 Spotted Greenshank: on the upturn

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee