Ohustatud papagoid rõõmustavad pesakastide üle

16.09.2019

Boliivia ararauna (Ara glaucogularis) on äärmiselt ohustatud (Critically Endangered – CR), kuni 450 isendiga papagoiliik, kes elab vaid piiratud alal ühes Boliivia savannis. Eelmisel sajandil langes nende arvukus drastiliselt nii lemmikloomakaubanduse kui ka elupaikade hävimise tõttu – nimelt hävisid kulu põletamise käigus sageli ka araraunadele pesitsemiseks sobivad puud.

Boliivia ararauna (Ara glaucogularis) / foto: Ted, Wikimedia Commons

Alates 2005. aastast hakkas kohalik linnukaitseorganistsioon Asociación Armonía (rahvusvahelise linnukaitseühenduse BirdLife International partner Boliivias) boliivia araraunadele pesakaste paigaldama. Nüüdseks on pesakastid üleval olnud 13 sigimishooaega ja nende arv on kasvanud kahekümnest kaheksakümneni. Selle aja jooksul on pesakastides koorunud ja lennuvõimestunud 81 boliivia araraunat ning 2018/2019 aasta sigimishooajal lennuvõimestus rekordiliselt 12 noorlindu. 2017/18 aasta hooajal tulid esmakordselt pesakastidesse pesitsema ise pesakastis sündinud linnud, mis näitab ettevõtmise jätkusuutlikkust.

2018. aasta augustis võeti nelja looduskaitseorganisatsiooni koostöös liigi sigimisala 11 680 hektari ulatuses kaitse alla. Lisaks pesakastidele plaanitakse kaitsealale rajada loodushariduskeskust, kus boliivia araraunasid õpilastele ja kaitseala külalistele tutvustada.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 03.07.2019 Record number of Blue-throated Macaw chicks fledged.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee