Sadamalaiendus Kanadas ähvardab rändlinnud nälga jätta

14.08.2019

Fraseri jõe suue Kanada läänerannikul on rändlindudele paradiis, kus igal aastal peatuvad miljonid rannikulinnud – hea õnne korral võib korraga näha üle 100 000 soorüdi või 40 000 lumehane. Just seal jälgis alaska rüdisid ökoloog Bob Elner, avastades 2005. aastal, et linnud söövad suurtes kogustes mudapinnale kogunevaid mikroorganisme – see seletas mudaväljade olulisust toitumiskohana.

Fraseri delta / foto: Evan Leeson, Flickr.com

Ökoloogilisest tähtsusest hoolimata ei ole Fraseri suue looduskaitseala, vaid, avanedes Vaiksesse ookeani, hoopiski oluline transpordiühendus Kanada ja Aasia vahel. Kuigi juba praegu on sealsed mudaväljad 80% kahanenud, väheneb mitmete linnuliikide arvukus, kohalik mõõkvaalapopulatsioon on välja suremas ja ohustatud on jõkke kudema suunduvad lõhed, kavatsetakse ometi jõesuudmes asuvat sadamat veelgi laiendada.

Looduskaitsjad on seisukohal, et enne uute ehitiste rajamist peaks olema selge, kuidas säilitada ala ökoloogilised funktsioonid, ning koguvad allkirju vastavasisulisele petitsioonile aadressil www.fraserriverdeltaiba.ca/fraser_petition.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 10.07.2019 Canada delta in danger from trading port expansion.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee