Suursugune india trapp annab hoogu Aasia rändlindude kaitsele

14.06.2020

India trapp (Ardeotis nigriceps) on üks maailma raskeimatest lennuvõimelistest lindudest. Muljetavaldava suuruse ja tugeva kehaehitusega ei näe ta kuigi haavatav välja, kuid siiski on tema leviala kunagisega võrreldes kahanenud 90%. Maailmas on alles vähem kui 300 lindu, kes elavad peamiselt vaid Thari kõrbes Rajasthanis.

India trapp / foto: Kesavamurthy N (wikimedia commons)

India trapi näol oli varem tegemist populaarse jahilinnuga, keda kütiti nii toiduks kui ka lõbu pärast. Tänapäeval väheneb aga india trapile sobiliku maastiku pindala nii linnastumise kui ka intensiivse põllumajanduse tõttu. Inimtegevuse laienemisega käivad kaasas ka hulkuvad koerad, kes ohustavad nii vanalinde kui ka mune, ning kariloomad, kes tallavad poegi. Suurimaks ohuks on india trapile siiski tuulegeneraatorid ja elektriliinid, sest koguka linnuna ei ole tal lihtne manööverdada.

Selle aasta veebruaris lisati india trapp Bonni konventsiooni (metsloomade rändliikide kaitse konventsiooni) esimesse lisasse, kuhu kuuluvad range kaitse all olevad liigid.

Indias alustatakse trappide satelliitsaatjatega jälgimist, et nende liikumise kohta rohkem teada saada. Veel säilinud elupaigad kavatsetakse kaitse alla võtta ning nendes kohtades elektriliinid maa alla viia. India trapi tuules on tehtud Indias teisigi olulisi linnukaitselisi samme: India peaminister Narendra Modi asub koordineerima linnukaitselist koostööd kogu Kesk-Aasia rändeteel, mis oli seni ainus suurem rändetee, millel ametlik riikidevaheline linnukaitsekoostöö puudus.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 02.06.2020 Great Indian Bustard gets new level of protection.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna doktorant
info/at/linnuvaatleja.ee