On viimane aeg lindude pesakastide puhastamiseks

27.03.2022

Kuna tihased otsivad juba pesapaikasid, on viimane aeg nende pesakastid eelmise aasta pesadest ning talve jooksul sinna kogunenud hiirte või värbkaku sahvrisisust puhastada. Kui pesakast on talvega kannatada saanud, tuleb see kas parandada või uue vastu vahetada.

Tihase pesakasti puhastamine Vastseliina koduaias. / foto: Kadi Külm

Kuid kuldnokkade juba olemasolevaid pesakaste on praegu puhastada hilja. Kuigi praegu, märtsi lõpus – aprilli alguses on kuldnokkadel pesaehitus siiski pigem vanade pesapaikade ülevaatamine ja kohendamine, mida teevad mõlemad vanalinnud ning tõsisem pesaehitamine läheb kuldnokkadel lahti paari nädala pärast aprilli keskpaigas, peaksid linnud toimetama omatahtsi. Uute pesakastide üles panemiseks aga ei ole kunagi hilja!

Pesakastide tegemise, paigaldamise ja hooldamise juhendid leiab Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt:
Lindude pesakastid
Suvised aialinnud ja nende abistamine
Pesakastid

Uusi pesakaste üles pannes tuleb aga arvestada, et neid aeda, parki või metsatukka liiga ligistikku üles ei saaks – arutul hulgal lindudele sobivasse elupaika pesakaste üles pannes võib tahtmatult tekitada ökolõksu, millest saab täpsemalt lugeda rasvatihase aasta kodulehel ilmunud teadusuudisest Ettevaatust! Ökolõks. Samuti tuleb pesakaste korrapäraselt (vähemalt kord aastas) ka puhastada, vastupidiselt toimides võib lindudele kasu asemel hoopis kahju teha.

Uue pesakasti saab osta ka Linnuvaatlejalt.

Marko Mägi ja Margus Ots
linnuvaatleja/at/linnuvaatleja.ee