Õnnelike juhuste jada viis sel aastal juba teise uue kiililiigi avastamiseni

07.10.2019

12. septembri hommikul plaanis looduse- ning fotohuviline, Väike-Maarja Gümnaasiumi keemia- ja geograafiaõpetaja Jaanus Uibu pildistada liblikaid Kiidjärve ümbruses, kuid jäi Tartus rongist maha. Et ilusat päeva mitte raisku lasta – hommik oli päikseline ja seega putukatele soodne –, suundus ta jalgrattaga Ilmatsallu. Ilm pöördus, tõusis tuul ja taevas läks pilve. Mõned putukad jäid siiski Jaanuse kaamera ette ja nii jõudis foto kiilist, kelle ta esmalt punasilm-liidrikuks (Erythromma najas) määras, ka Facebooki gruppi „Eestimaa kiilid“. Hiljuti märkas seda fotot Tartu Ülikooli loodusmuuseumi spetsialist ja Eesti kiilide määraja autor Mati Martin, kelle vilunud silm tabas, et tegu on Eestile uue, järjekorras 63. kiililiigiga – Erythromma viridulum. Eestikeelseks liiginimeks sai uus liik väike-punasilmliidrik.

Väike-punasilmliidrik Tartumaal Ilmatsalus, 12.09.2019. / Foto: Jaanus Uibu

„Seda Lõuna-Euroopast kiirelt põhja poole levivat liiki on varem leitud Lätist ja tegu on hilise lendajaga, keda kohtabki pigem suve lõpus või sügise alguses. Lätti jõudis see liik 2012. aastal ja siis tuvastati liik samuti fotolt. Tänaseks on Lätis liiki leitud juba rohkem kui kümnest kohast, mis on sarnased punasilm-liidriku elupaigale. Eeldasin selle liigi peatset Eestisse jõudmist ja olen teda juba ka otsimas käinud, kuid tulutult. Meil tavalise punasilm-liidrikuga võrreldes on väike-punasilmliidrik pisem ja sinisem,“ kommenteeris Martin uue liigi leidu.

Teade uue kiiliigi leidmisest jõudis kiilihuvilisteni 2. oktoobril ning jäi silma ka eelmise uue kiililiigi – suur sinikiili – avastajale, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog ja Linnuvaatleja teadusuudiste toimetajale Marko Mägile (vaata lugu 7. oktoobri Osoonis).

Väike-punasilmliidrik Pärnumaal Veelikse külas, 16.08.2019. / foto: Marko Mägi

„Mulle meenus, et punasilm-liidrikud jäid suvel Edela-Eestis ka minu kaamera ette ning otsustasin fotosid kontrollida. Hea, et leidsin suvel jaksu oma vaatlused jooksvalt PlutoF -i infosüsteemi sisestada – nii leidsin kiiresti kõik vajaliku. Ja mida ma nägin – liidrik, kes 16. augustil Pärnumaal Saarde vallas Veelike külas mu kaamera ette jäi ja kelle algselt määrasin punasilm-liidrikuks, on hoopis väike-punasilmliidrik! Mul polnud tol ajal aimugi teistest punaste silmadega liidrikest, nii määrasingi liigi valesti. Seega pildistasin uut liiki peaaegu kuu aega Jaanusest varem ja seda vaid napilt seitsme kilomeetri kaugusel suur sinikiili esmasleiu kohast. Ka Mati Martin kinnitas, et pildistasin väike-punasilmliidrikku. Seega sain juhuse tõttu tänu Jaanus Uibule teada, et olen avastanud Eestile ühe suve jooksul kaks kiililiiki. Et väike-punasilmliidriku kaks leiukohta on teineteisest kaugel, on alust arvata, et ehk on liik Eestis juba mõnda aega olnud või siis saabunud tänavu suure lainena, kuid seni ei ole osatud talle tähelepanu pöörata. Seega võib kellelgi olla veelgi varasema daatumiga tõend liigi esmasleiust. Ta lihtsalt ei tea seda,“ muigab Mägi.

Linnuvaatleja