Ornitoloogiaühing palub tagada lindude pesitsusrahu 15. aprillist kuni 15. juulini

17.04.2021

Eesti Ornitoloogiaühingu pressiteade

Alates 15. aprillist kuni 15. juulini palub Eesti Ornitoloogiaühing nii metsa- ja aiaomanikel kui ka teistel inimestel pidada pesitsusrahu ehk mitte häirida pesitsevaid linde.

Suurem osa Eesti metsalindudest pesitsevad nelja kuu vältel aprillist juulini ning sel ajal ei tohi linde häirida. Looduskaitseseaduse paragrahvi 55 järgi on keelatud looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine, samuti lindude tahtlik häirimine, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal.

Eesti Ornitoloogiaühing palub pesitsusrahu pidada vähemalt 15. juulini. Sel perioodil võiks hoiduda metsaraietest, aias puude, põõsaste ja hekkide pügamisest. Samuti tuleks puutumata jätta oksa- ja risukuhjad, kuhu linnud võivad pesa teha. Heinateo võiks lükata suve teise poolde. Vältimatu niitmisvajaduse korral tuleks seda teha ala keskelt äärte poole. Kassidele on lennuvõimetud linnupojad kerge saak, seepärast tuleks oma lemmikloomad hoida toas või õues range järelevalve all.

Tähelepanelik tuleks olla ka näiteks veekogude hooldustöödel ja kortermajade fassaadide renoveerimisel. Soovitused kohalikele omavalitsustele pesitsusrahu tagamiseks on kirjas siin.

Lisainfo:
Kaarel Võhandu
Eesti Ornitoloogiaühingu juhataja
Tel 528 7694
kaarel.vohandu@eoy.ee
www.eoy.ee

Musträhn / foto: Anneli Palo (eoy.ee)