Pesakasti hooldus on osa sügisesest aiatööst

04.10.2022

Sügise tulekuga on õige aeg alustada pesakastide puhastamise, parandamise ja vajadusel väljavahetamisega. Puhtad ja terved pesakastid aitavad ära hoida nii erinevate, linde ohustavate pesaparasiitide levikut kui pakuvad ka turvalist paika talvekülmade üleelamiseks.

Kuigi linnud leiavad ööbimiskohti nii katuseräästa all kui ka tihedamate puude-põõsaste võrades, on just pesakastid näiteks rasvatihastele tõhusad ööbimispaigad. Samas võivad pesakastides öömaja leida ka põldvarblane või suur-kirjurähn.

Värbkakud aga kasutavad sügisel ja talvel pesakasti sahvrina, mistõttu võib enne kevadise pesitsushooaja algust tabada aiaomanikku pesakasti puhastades üllatus mitmete hiirelaipade näol.

Pesakastide puhastamiseks tuleb eemaldada katus või külg ning pesakast seest täiesti puhtaks teha. Kui pesakasti seinad on pragunenud või põhi mädanenud, tuleb need vahetada. Kui selgub, et pesakasti enam parandada ei saa, tuleb uus üles panna. Eemaldatava katusega pesakasti saab tellida näiteks Linnuvaatlejalt.

Terved ja puhtad pesakastid toetavad aia elu- ja linnurikkust ka talvisel ajal.

Linnuvaatleja

Tihase pesakasti puhastamine Vastseliina koduaias. / foto: Kadi Külm