Piimatööstus Hollandis muutub linnusõbralikumaks

17.05.2018

Holland on tuntud erinevate piimatoodete poolest: 80% piimast eksporditakse peamiselt juustu ja piimapulbrina. Majanduslikult on nii intensiivne põllumajandus küll kasulik, kuid põllumajandusmaastike elurikkusele mõjub see hävitavalt.

Kuivendamine, varane niitmine ja liigirikaste rohumaade asendamine monokultuuridega on viinud enamiku tutka- ja lõokesepopulatsioonide kadumiseni ning vähendanud tunduvalt rahvuslinnu mustsaba-vigle arvukust.

Mustsaba-vigle / foto: Margus Ots, 14.06.2012 Saatse

Alates 2012. aastast on kohalik linnukaitseorganisatsioon Vogelbescherming (VBN / Birdlife Netherlands) püüdnud veenda piimatootjaid elurikkuse säilitamise vajalikkuses ja kuigi arutelu jätkub, on mõned tulemused juba saavutatud.

2014. aastal tuli turule mahejuust, mis on pärit farmist, kus kolmandik heinamaadest on niidetud juuni keskel pärast mustsaba-vigle poegade lennuvõimestumist. Tarbijate hulgas on toode juba populaarsust kogunud ning talunik saab lisatulu ka linnuvaatlusretkede korraldamisest. Linnukaitseorganisatsiooni toetusel tuleb linnusõbralikke piimatooteid järjest juurde ning huvi nende vastu kasvab nii tootjate kui ka tarbijate poolt.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 26.03.2018 Milking the cow: why Dutch dairy is becoming bird-friendly.

Riin Viigipuu
Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant
info/at/linnuvaatleja.ee