Sel aastal ära enam kuldnoka pesakasti puhasta - omanikud on pesitsuspaikadesse jõudnud

28.03.2021

Kuldnoka aasta uudis

Viimaste päevade kevadiselt soojemate ilmadega on kuldnokad üle Eesti asuvatesse pesitsuspaikadesse jõudnud: aedades ja parkides kuuleb järjest enam kuldnokkade mitmekesist laulu ning märkab kuldnokapaare pesakasti pesamaterjali sobitamas ja üksteisele muljet avaldamas.

Praegu, märtsi lõpus – aprilli alguses, on pesaehitus pigem vanade pesapaikade ülevaatamine ja kohendamine, mida teevad mõlemad vanalinnud “/—/vaid hommikutundidel ja ilma erilise kiirustamiseta” (Rootsmäe, L., Veroman, H. 1974. Eesti laululinnud. Tallinn: Valgus, lk 78). Tõsisem pesaehitamine läheb kuldnokkadel lahti paari nädala pärast aprilli keskpaigas. Seega – pane tähele! – on praegu juba hilja kuldnokkade vanu pesakaste puhastada. Las linnud toimetavad nüüd omatahtsi.

Kuldnokad saabusid oma vanasse pesitsuskohta. Katusel on helesinise nokatüvikuga isaslind, pesakasti aval on emaslind. / foto: Kadi Külm. Vastseliina 27.03.2021. Eelmisel fotol olev kuldnokapaar viis pesakasti kohe ka esimese portsu pesamaterjali. / foto: Kadi Külm. Vastseliina 27.03.2021.

Kuid kindlasti ei ole veel hilja mõni uus pesakast kuldnokkadele üles panna. Täpsemad näpunäited pesakasti tegemiseks, pesakastile hea asukoha valimiseks ning paigaldamiseks leiad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt:

Uue pesakasti kuldnokale saad osta näiteks ka Eesti Ornitoloogiaühingust või Linnuvaatlejalt.

Margus Ots
kuldnoka aasta koordinaator
margus.ots@eoy.ee
eoy.ee/kuldnokk