September tõi Eestile uue linnuliigi - pikkjalg-rüdi

27.09.2023

Sügis on linnuvaatlejatele elamusterohke ja võimalike linnuharulduste ootuse aeg. Selle aasta september eksitas rändelt Eestis seni nägemata pikkjalg-rüdi (Calidris himantopus).

Linnuhuviline Merike Hiibus pildistas reedel, 22. septembril Tallinnas Kakumäe rannas pikkjalg-rüdi, kelle pesitsusalad asuvad Põhja-Ameerikas ja talvitamisalad Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Pikkjalg-rüdi levikukaarti näeb linnukaitseühenduse Birdlife International kodulehelt.

Oma Facebooki lehel kirjutab pikkjalg-rüdi leidja Merike Hiibus nii: “Reedel juhtus minuga selline lugu, et klõpsisin Kakumäe rannas minust kaugel olevaid soorüdisi, et need siis kodus rahulikult üle lugeda. Kodus aga selgus, et üks linnuke ei olnud mitte kõvernokk-rüdi, kelleks ma olin teda süvenemata pidanud, vaid hoopis miskit tundmatut.”

Pikkjalg-rüdi koos soorüdidega Kakumäe rannas 22.09.2023. / foto: Merike Hiibus (elurikkus.ee)

Pikkjalg-rüdi on Euroopas haruldane eksikülaline. Näiteks Soomes on teda kohatud vaid kaks korda. Kui Eesti linnuharulduste komisjon vaatluse kinnitab, on pikkjalg-rüdi Eesti linnuliikide nimestikus 401. liik.

Margus Ots
Eesti linnuharulduste komisjoni esimees