Siberist pärit ruskerästas eksis Tartumaale

20.02.2018

Linnuhuviline Andrus Salu pildistas eelmise nädala neljapäeval, 15. veebruaril Tartumaal Savka külas Euroopasse harva eksivat ruskerästast (Turdus naumanni). Seda Siberis pesitsevat liiki on linnuharulduste komisjoni andmetel Eestis varem kohatud vaid korra – 15.-21.11.2012 Kihnu saarel Rootsikülas. Ruskerästa levikukaarti vaata linnukaitseühenduse BirdLife International kodulehel.

Ruskerästas Tartumaal Savka külas 15.02.2018 / foto: Andrus Salu (elurikkus.ut.ee)

Hoolimata iseloomulikust punase mustriga kehasulestikust ei ole ruskerästa määramine kerge ülesanne, sest ta hübridiseerub teiste lähedaste Siberi rästastega, enamasti rusktiib-rästa (Turdus eunomus) ja punapugu-rästaga (Turdus ruficollis). Hübriidide eristamine puhastest liikidest aga ei ole lihtne. Savka külast leitud lind tundub fotode põhjal olevat ruskerästas, ehkki hübriidi võimalust tõenäoliselt kindlalt välistada ei saa. Kuigi linnuvaatlejad üritasid lindu hiljem uuesti üles leida ja täiendavaid fotosid saada, teda paraku enam ei nähtud.

Ruskerästas / foto: Alpsdake (Wikimedia Commons)

Eesti lähinaabritest on ruskerästast kohatud Soomes neli korda. Läti ja Rootsi linnuliikide nimestikes ruskerästast ei ole.

Margus Ots
info/at/linnuvaatleja.ee