Singapuris luuakse uus mangroovsoode kaitseala

07.12.2018

Kohalike looduskaitsjate pikaajalise töö tulemusena teatas Singapuri valitsus selle aasta oktoobris kavatsusest võtta kaitse alla üle 70 hektari rannikuäärseid mudavälju ja magroovsoid.

Mangroov. Black Sand Beach, Laem Ngop, Tai / foto: Sigrid Ots

Mudased rannikualad Hiinas, Vietnamis ja Singapuris on kümnetele miljonitele Ida-Aasia–Austraalia rändeteed kasutavatele lindudele olulised peatuspaigad. Inimtegevuse mõjul on nende pindala aga drastiliselt vähenenud ning seetõttu on väga oluline veel alles jäänud mangroovsoid kaitsta.

Lisaks suurele hulgale väikekoovitajatele (Numenius phaeopus), punajalg-tildritele (Tringa totanus), tundrarüütadele (Pluvialis fulva) ja mägitüllidele (Charadrius mongolus) võib mangroovides kohata ka hiina siidhaigruid (Egretta eulophotes), kes on Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN – International Union for Conservation of Nature) punases nimestikus ohualtite (Vulnerable – VU) kategoorias ja eriti ohustatud (Endangered – EN) suurbülbülle (Pycnonotus zeylanicus). Alal kasvab 16 liiki ohustatud mangroovitaimi ning mudas peidab end lugematul hulgal erinevaid selgrootuid.

Mangroov. Black Sand Beach, Laem Ngop, Tai / foto: Sigrid Ots

Lisaks lindudele, taimedele ja selgrootutele võidavad loodavast kaitsealast ka inimesed. Matkarajad ning varjed pakuvad võimalusi looduse mugavamaks jälgimiseks, mis aitab kaasa nii loodushariduse ja turismi arendamisele kui ka teadustöö läbiviimisele. Looduspark avatakse külastajatele 2022. aasta keskpaigas.

Loe täpsemalt:
BirdLife International 29.10.2018 Great news for Singapore shorebirds: new protected area announced.

Riin Viigipuu
Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi zooloogia osakonna magistrant
info/at/linnuvaatleja.ee